Paliwa ciekłe pozostawały dominującym nośnikiem energii w sektorze transportu a w 2022 r. ich udział wyniósł 93,3%, a więc jest to wzrost o 1,3 p.proc.
Natomiast udział OZE i biopaliw zwiększył się jedynie o 2,8 p.proc. w badanym okresie. W pozostałych sektorach zaobserwowano obniżki udziałów w finalnym zużyciu energii, w tym największy miał miejsce w sektorze gospodarstw domowych, którego udział w 2022 r. wyniósł 28,8%, a więc to mniej o 3,6 p.proc.
Pozytywną zmianą, jaką odnotowano było zmniejszenie zużycia stałych paliw kopalnych o 14,7 p.proc. oraz wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych o 12,7 p.proc. W sektorze gospodarstw domowych nastąpił także wzrost wykorzystania gazu ziemnego o 4,7 p.proc.
W badanym okresie udział przemysłu w finalnym zużyciu energii zmalał o 0,8 p.proc., jednak w jednostkach naturalnych zaobserwowano wzrost z 14,8 Mtoe do 16,1 Mtoe. W przemyśle nastąpiła obniżka zużycia stałych paliw kopalnych o 8,6 p.proc. oraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii o 2,9 p.proc.
W przypadku pozostałych sektorów: usług oraz rolnictwa i leśnictwa zaobserwowano znaczące spadki udziałów wykorzystania stałych paliw kopalnych w badanym okresie, odpowiednio o 6,1 p.proc. oraz o 15 p.proc. Natomiast zaobserwowane wzrosty wykorzystania źródeł odnawialnych były wyraźnie mniejsze niż w pozostałych sektorach, odpowiednio: 0,6 p.proc. dla usług oraz 0,4 p.proc. dla rolnictwa i leśnictwa.