Chodzi o legalizację rytualnego uboju poprzez wpisanie unijnych przepisów do ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt. Projekt ten przygotował resort rolnictwa. W związku z tym, zostanie uchylony art. 34 ustęp 1, w którym dopuszcza się ubój zwierzęcia po uprzednim ogłuszeniu jego. Następnie zacznie obowiązywać art. 4 ust. 4 unijnego rozporządzenia mówiący o dopuszczeniu uboju bez wcześniejszego ogłuszenia zwierzęcia przy wypełnieniu wymogów religijnych. Jednakże uboju rytualnego będzie można dokonać jedynie w rzeźni.
Niemniej jednak z dniem 1 stycznia bieżącego roku dokonanie uboju rytualnego bez wcześniejszego ogłuszenia jest zabronione.
Uprzednio obowiązywały rozporządzenia ministra rolnictwa z roku 2004, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny pod koniec listopada 2012 roku. Według orzeczenia TK przepisy są sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a także z konstytucją. Zakwestionowane rozporządzenia straciły swoją moc prawną z dniem 31 grudnia minionego roku.
Minister rolnictwa popiera możliwość dokonywania ubojów rytualnych nie tylko z uwagi na poszanowanie praw religijnych, ale również ze względów ekonomicznych, zaznaczając przy tym zalegalizowanie tego typu uboju w 22 unijnych krajach.
Przeciw wprowadzeniu nowelizacji ustawy protestują organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, które w liście otwartym do premiera informują o swoim oburzeniu wynikającym z „lekceważenia konsultacji społecznych w związku z planowaną przez ministra Kalembę zmianą w ustawie o ochronie zwierząt, która zalegalizowałaby sposób uboju zwierząt (tzn. ubój bez uprzedniego pozbawienia zwierzęcia świadomości), który w świetle obowiązujących przepisów tejże ustawy jest przestępstwem".