| Autor: mikolaj

Ruszył program badań słuchu u dzieci z terenów wiejskich

Ogólnopolskim badaniem przesiewowym słuchu objęta będzie młodzież z terenów wiejskich. Łącznie w tym roku szkolnym przebadanych zostanie aż 165 tysięcy uczniów szkół podstawowych. Program realizowany jest we współpracy KRUS-u z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu. Dzięki zastosowaniu mobilnych laboratoriów i rozwiązań z zakresu telemedycyny program ma bardzo innowacyjny charakter. Jest to o tyle istotne, że problem zaburzeń słuchu dotyczyć może nawet 15 procent młodzieży.

Ruszył program badań słuchu u dzieci z terenów wiejskich

– Bardzo się cieszę, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wspólnie z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu realizuje badania przesiewowe słuchu dla młodzieży i dzieci, które rozpoczynają edukację na terenach wiejskich. Przebadanych zostanie 165 tysięcy dzieci – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

W wielu przypadkach rodzice nie zdają sobie bowiem sprawy z ubytku słuchu u ich dzieci. Ten problem może dotyczyć nawet 15 procent uczniów.


– Widać więc, że jest potrzebne dotarcie do małych ośrodków, wsi i gmin, gdzie często nie ma dostępu do takich specjalistów, a na pewno nie ma dostępu do tak specjalistycznych badań – dodaje.

Wyniki badań przesiewowych słuchu przeprowadzonych w mobilnych laboratoriach przesyłane są do specjalistycznych ośrodków. Dzięki zastosowaniu telemedycyny proces analizy jest znacznie prostszy i pozwala na szybkie dokonanie oceny stanu zdrowia badanego.

– To badanie przesiewowe słuchu to wielka innowacja – podkreśla Kosiniak-Kamysz. – Oznacza dostępność na tym podstawowym poziomie, dotarcie do pacjenta, dotarcie do osoby, która może nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że powinna się przebadać. Liczy się też sposób przeprowadzenia badania, użycie telemedycyny, najnowszych osiągnięć. KRUS wbrew temu, co niektórzy dzisiaj próbują powiedzieć, nie jest instytucją archaiczną, ale jest instytucją nowoczesną, również w ujęciu dbania o swojego ubezpieczonego, o jego rodzinę.

Program jest kontynuacją badań, jakie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadził w latach 2008, 2010 i 2011. Wówczas objęto nimi 350 tys. dzieci. Obecnie całkowity koszt przebadania 165 tysięcy dzieci z terenów wiejskich szacowany jest na prawie 3 miliony złotych. Większa część tej kwoty pochodzi z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR). Badanie zaplanowane jest na okres najbliższych siedmiu miesięcy.



Tagi:
źródło: