| Autor: redakcja1

Rozwój ekologicznych i efektywnych systemów ciepłowniczych

Kryterium systemu efektywnego energetycznie jeszcze parę lat temu spełniało tylko ok. 20% spośród systemów ciepłowniczych lub chłodniczych, które dostarczały ok. 85% ogólnego wolumenu ciepła systemowego w kraju.

Rozwój ekologicznych i efektywnych systemów ciepłowniczych
Przewiduje się, że w 2030 r. co najmniej 85% spośród systemów ciepłowniczych lub chłodniczych, w których moc zamówiona przekracza 5 MW, spełniać będzie kryteria efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.

Powyższemu celowi będą służyć następujące działania:
• rozwój kogeneracji,
• uciepłownianie elektrowni,
• zwiększenie wykorzystania OZE i gazu ziemnego w ciepłownictwie systemowym,
• zwiększenie wykorzystania odpadów na cele energetyczne,
• modernizacja i rozbudowa systemu dystrybucji ciepła i chłodu,
• popularyzacja magazynów ciepła i inteligentnych sieci,
• zapewnienie warunków zwiększenia wykorzystania ciepła systemowego zwłaszcza poprzez:
– uproszczenie procedur w obszarze prowadzenia inwestycji w zakresie ciepłowniczej infrastruktury sieciowej,
– zmianę modelu rynku ciepła i polityki taryfowej.

Prawie dziesięć lat temu do sieci ciepłowniczej na obszarach miejskich przyłączonych było 61% gospodarstw domowych, przy czym celem jest sukcesywne zwiększanie tego wskaźnika. Jako cel przyjęto osiągnięcie w 2030 r. poziomu 70% gospodarstw domowych przyłączonych do sieci ciepłowniczej w gminach miejskich.

Jako cel na 2040 r. wyznaczono, aby potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych były pokrywane przez ciepło sieciowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła ciepła. Pokrycie potrzeb cieplnych powinno odbywać się głównie poprzez wykorzystanie ciepła sieciowego.

Zapewnia to wysoką efektywność wykorzystania surowca, poprawia komfort życia obywateli i ogranicza problem niskiej emisji. Jeśli przyłączenie do sieci ciepłowniczej nie jest możliwe, należy dążyć do wykorzystania źródeł indywidualnych o możliwie najniższej emisyjności.


Tagi:
źródło: