| Autor: redakcja1

Rosnące ceny zbóż oraz mięsa

W ostatnim tygodniu sierpnia podrożały zboża, żywiec wołowy oraz wieprzowy. Natomiast odtłuszczone mleko w proszku oraz mięso drobiowe są tańsze.

Rosnące ceny zbóż oraz mięsa

Jak wykazują dane, w dniach 22-28 sierpnia bieżącego roku, za tonę pszenicy średnio płacono 815 złotych, czyli o 12 złotych na tonie więcej niż w poprzednim tygodniu. W stosunku do wcześniejszego miesiąca jest to 2 procentowa zniżka, ale w rocznej relacji jest ona o 14 procent droższa.

W tym samym czasie cena żyta konsumpcyjnego wynosiła 787 złotych za tonę, a zatem o 5,2 procenta więcej niż w zeszłym tygodniu. W porównaniu do lipca tego roku jest to wzrost rzędu 15 procent, a w rocznym rozrachunku to zwyżka o 56 procent.

Jęczmień paszowy w omawianym czasie kosztował 666 złotych za tonę, tj. o 0,4 procenta więcej niż w tygodniu poprzedzającym. Jednakże o 6 procent mniej niż we wcześniejszym miesiącu, ale za to o niemal 20 procent był droższy niż w zeszłym roku.

Również w przypadku cen kukurydzy odnotowano wzrost cen tego ziarna, za który można było otrzymać 1061 złotych za tonę. W tygodniowym zestawieniu jest to o około 7 procent więcej, a  w siódmym miesiącu bieżącego roku cena ta było niższa o 8 procent. Z kolei w roku 2010 za tonę tego surowca płacono o 46 procent mniej niż obecnie.

W analizowanym okresie za kilogram żywca wieprzowego można było otrzymać średnio 4,81 złotego, a to oznacza wzrost o 1,1 procenta. Tendencja ta utrzymuje się od zeszłego miesiąca, gdzie za ten gatunek żywca można było otrzymać o 3 procent mniej, a w stosunku rocznym zwyżka ta wynosi 7 procent.

W czwartym tygodniu sierpnia, żywiec wołowy sprzedawano przeciętnie po 5,80 złotego za kilogram, co daje podwyżkę o 0,7 procentową w odniesieniu do tygodnia wcześniejszego. Porównując aktualne centy z tymi z roku poprzedniego otrzymamy 33 procentowy wzrost.

W 34 tygodniu tego roku kurczęta brojlery skupowano średnio po 3,89 złotego za kilogram, a zatem zanotowano tu minimalny spadek, który wyniósł 0,3 procenta w tygodniowej relacji. Jednak ta cena i tak jest większa od tej sprzed miesiąca o 3,5 procenta, a w rozliczeniu rocznym mamy wzrost rzędu 11 procent.

Biorąc pod uwagę rynek mleka w proszku, to w przypadku pełnego mleka w proszku w analizowanym czasie ceny te wobec poprzedniego tygodnia uległy zwiększeniu o 0,03 złotego na kilogramie, czyli aktualnie te koszty oscylują w granicach 11,98 złotego za kilogram. Niestety za odtłuszczone mleko w proszku należało zapłacić 8,95 złotego za kilogram, co daje spadek o 0,02 złotego na jednym kilogramie wobec wcześniejszego tygodnia. Za kilogram PMP trzeba było uiścić mniej więcej tyje samo ile w lipcu, a za OMP o 3.7 procenta mniej


Tagi:
źródło: