Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Malowanie proszkowe
2016-04-20 -
FLORAMIX PIĘKNE KWIATY (Nawóz dolistny)
2012-01-17 -
Schładzalniki otwarte typu RFT
2015-11-18
Rok po wprowadzeniu rosyjskiego embarga
W piątek, 31 dnia lipca 2015 r. odbyła się konferencja ministra rolnictwa Marka Sawickiego poświęcona rosyjskiemu embargu.
Odnosząc się do skutków embarga minister zwrócił uwagę, że oprócz ewidentnych strat przyniosło ono także i pewne pozytywne aspekty. – Przede wszystkim embargo pokazało dobitnie, że ten bliski i wygodny rynek jest bardzo niepewny i podlega silnemu politycznemu oddziaływaniu – stwierdził minister.
Przypomniał przy tym, że podjęte przez niego działania już w 2009 roku doprowadziły do utworzenia funduszy promocji, które przyczyniły się bardzo mocno do zorganizowania wielu akcji promocyjnych. Sprzężone z nimi nieustające inicjatywy na rzecz uzgodnień warunków dostępu naszych produktów do kolejnych rynków pozwoliły na stosunkowo łagodne przejście rosyjskiego embarga.
– Jesteśmy już obecni na 73 rynkach poza Unią Europejską i dlatego przestrzegam tych, którzy, pod pozorem ochrony rolników, postulują zamknięcie naszych granic przed produktami z innych państw – podkreślił minister. – Takie działania przyniosłyby również zamknięcie granic dla naszych produktów, a obecnie wartość eksportu odpowiada 1/3 wartości naszej produkcji rolnej. Biorąc to pod uwagę od dawna staram się przekonać naszych eksporterów do zaprzestania polsko-polskiej konkurencji na rynkach zewnętrznych, dotyczy to zwłaszcza sektorów mleka i drobiu – powiedział minister Sawicki.
Przypominając pierwsze doświadczenia po wprowadzeniu embarga minister zwrócił uwagę na potrzebę budowy silnych organizacji i stowarzyszeń producenckich, bo to do nich, zgodnie z unijnymi rozwiązaniami, kierowany jest główny strumień pomocy w takich przypadkach.
Zwrócił też uwagę, że najlepszym sposobem ochrony rolniczych dochodów, które zawsze są wrażliwe na sytuacje rynkowe, będzie wykorzystanie trzech elementów:
- sprzedaży bezpośredniej, która będzie możliwa w myśl nowych przepisów od 1 stycznia 2016 roku;
- budowy silnych organizacji i stowarzyszeń producenckich, które mogą skorzystać ze środków nowego PROW na lata 2014-2020, co w efekcie doprowadzi do wzmocnienia ich pozycji w całym łańcuchu żywnościowym;
- zbudowania silnej platformy produktowej skierowanej na rynki zewnętrzne.
– To te trzy elementy są najlepszym gwarantem wsparcia rolniczych dochodów – podkreślił szef resortu rolnictwa.