| Autor: mikolaj

Rok po wprowadzeniu rosyjskiego embarga

W piątek, 31 dnia lipca 2015 r. odbyła się konferencja ministra rolnictwa Marka Sawickiego poświęcona rosyjskiemu embargu.

Rok po wprowadzeniu rosyjskiego embarga

Odnosząc się do skutków embarga minister zwrócił uwagę, że oprócz ewidentnych strat przyniosło ono także i pewne pozytywne aspekty. – Przede wszystkim embargo pokazało dobitnie, że ten bliski i wygodny rynek jest bardzo niepewny i podlega silnemu politycznemu oddziaływaniu – stwierdził minister.


Przypomniał przy tym, że podjęte przez niego działania już w 2009 roku doprowadziły do utworzenia funduszy promocji, które przyczyniły się bardzo mocno do zorganizowania wielu akcji promocyjnych. Sprzężone z nimi nieustające inicjatywy na rzecz uzgodnień warunków dostępu naszych produktów do kolejnych rynków pozwoliły na stosunkowo łagodne przejście rosyjskiego embarga.

– Jesteśmy już obecni na 73 rynkach poza Unią Europejską i dlatego przestrzegam tych, którzy, pod pozorem ochrony rolników, postulują zamknięcie naszych granic przed produktami z innych państw – podkreślił minister. – Takie działania przyniosłyby również zamknięcie granic dla naszych produktów, a obecnie wartość eksportu odpowiada 1/3 wartości naszej produkcji rolnej. Biorąc to pod uwagę od dawna staram się przekonać naszych eksporterów do zaprzestania polsko-polskiej konkurencji na rynkach zewnętrznych, dotyczy to zwłaszcza sektorów mleka i drobiu – powiedział minister Sawicki.

Przypominając pierwsze doświadczenia po wprowadzeniu embarga minister zwrócił uwagę na potrzebę budowy silnych organizacji i stowarzyszeń producenckich, bo to do nich, zgodnie z unijnymi rozwiązaniami, kierowany jest główny strumień pomocy w takich przypadkach.

Zwrócił też uwagę, że najlepszym sposobem ochrony rolniczych dochodów, które zawsze są wrażliwe na sytuacje rynkowe, będzie wykorzystanie trzech elementów:

- sprzedaży bezpośredniej, która będzie możliwa w myśl nowych przepisów od 1 stycznia 2016 roku;

- budowy silnych organizacji i stowarzyszeń producenckich, które mogą skorzystać ze środków nowego PROW na lata 2014-2020, co w efekcie doprowadzi do wzmocnienia ich pozycji w całym łańcuchu żywnościowym;

-  zbudowania silnej platformy produktowej skierowanej na rynki zewnętrzne.

– To te trzy elementy są najlepszym gwarantem wsparcia rolniczych dochodów – podkreślił szef resortu rolnictwa.



Tagi:
źródło: