To dobry czas dla polskiego rolnictwa – mówił, podczas uroczystości wręczenia nagród zwycięzcom XVIII edycji Rankingu 300, która odbyła się 17 kwietnia 2013 r., minister Stanisław Kalemba.
Ranking, który ma na celu wybór trzystu najlepszych przedsiębiorstw rolnych, jest wspólną inicjatywą Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ustalenia wypracowane na szczycie Unii Europejskiej są bardzo korzystne i dzięki nim Polska znalazła się w gronie największych beneficjentów funduszy unijnych. – Polski rząd stara się, aby budżet na rolnictwo był jak największy – dodał. Ponadto minister zaapelował do rolników, aby spieszyć się z zakupem gruntów rolnych, gdyż ten rok jest ostatnim, w którym można je nabyć na zasadach preferencyjnych.
Ranking 300, to podsumowanie wyników ekonomiczno-finansowych osiągniętych w 2011 r. przez trzysta najlepszych, wielkotowarowych gospodarstw rolnych. Składa się z dwóch rankingów głównych: dla przedsiębiorstw rolnych oraz rybackich i siedmiu podrankingów. Przygotowywany jest przez zespół pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych i sporządzony na podstawie ankiety wysłanej do przedsiębiorstw rolniczych i spółdzielni produkcyjnych oraz innych podmiotów rolniczych. Badanie dostosowano do sprawozdań przedsiębiorstw wykonywanych na potrzeby GUS.
Laureatem XVIII Rankingu zostało Gospodarstwo Rolne ADKONIS Kwakowo (woj. pomorskie), które zwyciężyło także w ubiegłorocznej edycji oraz w Podrankingu 50 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w latach 2009-2011.
Uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu Dariusz Młotkiewicz pogratulował zwycięzcom i odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ranking, zdaniem prezydenta, spełnia bardzo ważną rolę – przyczynia się do podnoszenia poziomu przedsiębiorstw rolnych powstałych na mieniu Skarbu Państwa.
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski pogratulował odwagi poddania się weryfikacji zarówno laureatom, jak i pozostałym uczestnikom konkursu. Wyraził również swoje uznanie pod adresem pracowników naukowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, którzy na podstawie własnych badań stworzyli i już po raz 18 przeprowadzili Ranking 300. Dodał, że dzięki ich pracy możemy poznać polskich liderów w branży rolniczej.
Ranking 300 pokazuje, że wzrost wydajności pracy oraz postęp w rolnictwie pozwala nie tylko lepiej żyć ludziom pracującym w tym sektorze, lecz także przyspiesza prywatyzację.
źródło: Gospodarz.pl/MRiRW foto:
KRIR