Według danych obszary wiejskie zajmowały 29,0 mln ha, co stanowiło 92,8% powierzchni kraju.
Największy wpływ na spadek powierzchni obszarów wiejskich miały zmiany administracyjne w województwie świętokrzyskim, w którym powierzchnia terenów wiejskich zmalała o 12,3 tys. ha, co było głównie spowodowane nadaniem statusu miasta 15 miejscowościom wiejskim wymienionym w powyższej tabeli. Duże zmiany powierzchni terenów wiejskich miały także miejsce w województwach mazowieckim, wielkopolskim i opolskim.
Zarówno w województwie mazowieckim, jak i wielkopolskim, powierzchnia obszarów wiejskich zmniejszyła się o 9,6 tys. ha. W przypadku obu województw, podobnie jak w opolskim, wpływ na to miało przede wszystkim nadanie statusu miasta miejscowościom wiejskim – 9 w województwie mazowieckim i 6 w województwie wielkopolskim.
Na spadek powierzchni terenów wiejskich w województwie opolskim przyczyniło się włączenie do miasta na prawach powiatu Opole fragmentów gmin wiejskich z powiatu opolskiego: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz obszaru wiejskiego gminy miejsko-wiejskiej Prószków. W rezultacie Opole powiększyło się o 5,2 tys. ha. Ponadto w wyniku korekt granic administracyjnych w gminie miejsko-wiejskiej Otmuchów do miasta o tej samej nazwie przyłączono 2,2 tys. ha z części obszaru wiejskiego tej gminy. W dwóch województwach, wystąpił wzrost powierzchni terenów wiejskich, tj. w dolnośląskim (o 2,8 tys. ha) i pomorskim (o 1,7 tys. ha).
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/MP