| Autor: redakcja6

Polskie rolnictwo nie wyżywi Polaków?

Polskie rolnictwo w coraz mniejszym stopniu może zaspokoić oczekiwania Polaków.

Polskie rolnictwo nie wyżywi Polaków?
Przyczyną jest spadek eksportu płodów rolnych, a także wzrost importu, w dodatku tak podstawowych surowców jak ziemniaki czy zboża.
 
Jak widać z danych dotyczących polskiego rynku rolnego, kwestia pokrycia zapotrzebowania rynku krajowego stoi na coraz gorszym poziomie. Teoretycznie stan eksportu w branży rolnej jest bardzo dobry. Wartość towarów z branży rolno-spożywczej wyeksportowanych w 2011 roku wyniosła 15,1 mld euro, a impost to 12,48 mld euro. Przyglądając się jednak z bliska tym statystykom można zauważyć, że eksport obejmował w większości produkty spożywcze, a nie rolne, czyli w przeważającej części był to wywóz spożywczy, który wyniósł 85 procent. Zdarzało się też, że był on dziełem firm niemających nic wspólnego z rolnictwem polskim.
 
Aby polskie rolnictwo mogło wyżywić przynajmniej Polaków, to import podstawowych produktów rolnych powinien być niższy niż eksport, a przynajmniej powinien być na równym poziomie. Teoretycznie baza takiego handlu nie jest najgorsza. Według Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej w 2011 roku produkcja wzrosła nieznacznie wobec roku poprzedniego (o 1,3 procent), ale pomyślne zbiory, poza zbożami i rzepakiem, dały podstawę ze jeszcze bardziej, bo o 5,5 procent wzrosła produkcja ziemiopłodów. Natomiast znacznie spadła produkcja trzody chlewnej w 2011 w porównaniu z rokiem poprzednim (o 11,7 procent) oraz bydła (o 1,1 procent).
 
Ceny na targach i w skupie były o wiele wyższe niż w 2010 roku. Tendencję taką można zaobserwować również w roku obecnym, np. w lutym 2012 r. za trzodę chlewną można było otrzymać o 35 procent więcej niż w lutym ubiegłego roku. Za bydło płacono o 24 procent więcej, natomiast za drób – o 11 procent. Z kolei w lutym 2011 roku cena trzody chlewnej również była wyższa niż w w tym samym okresie 2010. 


Tagi:
źródło: