Po długiej i śnieżnej zimie Polska stanęła w obliczu niebezpiecznego żywiołu jakim jest woda. Zima odpuszcza, ale powstające po niej roztopy oraz pojawiające się coraz częściej deszcze mogą doprowadzić do powodzi.
Przed niebezpieczeństwem powodzi w swoim komunikacie ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Na postawie danych zebranych przed Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawiciele resortu wnioskują, iż w związku z odwilżą, w niektórych regionach Polski może dojść do podtopień.
Największe ryzyko wystąpienia powodzi ma obecnie miejsce w województwie lubelskim: na rzece Bug w Kryłowie i Strzyżowie oraz na Wierzu w Krasnystawie, a także na rzece Krzna w Malowej Górze. Stany alarmowe zostały przekroczone również w województwie: świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim.
Z kolei zjawisko wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych zostało zaobserwowane w Polsce Południowo-Zachodniej oraz na Mazurach, w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Niemniej jednak słoneczna pogoda i ocieplenie jakie dopiszą w najbliższych dniach (po weekendzie) wpłynie na ustabilizowanie niebezpiecznej dotąd sytuacji na polskich rzekach.
Stany wód na rzekach w Polsce w dniu 12 kwietnia 2013 roku
źródło: Gospodarz.pl/MAC/IMGW foto:
sxc.hu