Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łubin Graf
2012-02-15 -
Deszczownie przęsłowe BAUER
2020-04-08 -
KOSIARKI EMU SAMASZ
2020-09-17
Podsumowanie działań Polski w Grupie Wyszehradzkiej w zakresie rolnictwa
Zakończyło się przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej (GV4). Było to piąte w historii przewodnictwo naszego kraju w tej grupie. Trwało od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.
W oficjalnym Programie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, który został przyjęty przez Radę Ministrów w czerwcu 2016 roku wpisane zostały następujące priorytety rolne:
- Wspólna Polityka Rolna,
- Bezpieczeństwo żywności,
- Skuteczne reagowanie na sytuacje kryzysowe na rynkach rolnych,
- Realizacja projektów w obszarze rolnictwa w ramach programu Horyzont 2020,
- Wzmocnienie pozycji producentów w łańcuchu żywności,
- Promocja europejskiej żywności.
Polska była także inicjatorem wprowadzenia tematyki kwestii obrotu nieruchomościami rolnymi. Sprawa ta, mimo, iż nie została wpisana do oficjalnego programu prezydencji, była przedmiotem intensywnych prac i konsultacji, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim. W ramach pierwszego spotkania Ministrów Rolnictwa GV4+3 została powołana ekspercka grupa robocza ds. oceny stanu prawnego obrotu ziemią rolną w krajach członkowskich UE. Pierwsze jej spotkanie odbyło się 23 marca 2017 r. w Warszawie. Do prac tej grupy zostały oprócz krajów GV4+3 zaproszone inne kraje UE zainteresowane tą tematyką.
Dużym sukcesem polskiej prezydencji jest wypracowanie zbieżnego stanowiska ministrów rolnictwa państw GV4+3 w zakresie konieczności objęcia obrotu nieruchomościami rolnymi odrębnymi regulacjami prawnymi na poziomie UE. Współpraca ta może w przyszłości zaowocować wspólnym wystąpieniem w tej sprawie krajów naszego regionu do Komisji Europejskiej. Ponadto, zagadnienie to, z inicjatywy Polski, zostało wpisane do oficjalnego programu prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej i zgodnie z deklaracją Węgier, będzie kontynuowane podczas najbliższego roku.
W ramach realizacji priorytetów rolnych, polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej była gospodarzem dwóch formalnych spotkań ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Zorganizowała również spotkania robocze i eksperckie:
- 25-26 października 2017 r. w Warszawie: pierwsze formalne spotkanie ministrów GV4+3.
- 1-2 czerwca 2017 r. w Nadarzynie koło Warszawy: drugie formalne spotkanie Ministrów Rolnictwa GV4+3 przy okazji Międzynarodowych Targów Żywności Warsaw Food Expo.
- 2 marca 2017 r. w Warszawie: nieformalne spotkanie Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej przy okazji spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.
- 11 marca 217 r. w Jasionce koło Rzeszowa: robocze spotkanie Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem, podczas konferencji poświęconej przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej, w szczególności planowanym zmianom Wspólnej Polityki Rolnej.
- 23 marca 2017 r. w Warszawie: spotkanie eksperckie międzynarodowej grupy roboczej ds. oceny stanu prawnego obrotu ziemią rolną w krajach członkowskich UE.
- 24-26 kwietnia 2017 r. w Rzeszowie: konferencja ekspercka Agencji Płatniczych państw grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii, zorganizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- 26 czerwca 2017 r. w Sofii: konferencja ekspercka pt. „Wyzwania dla WPR UE w kontekście nowej perspektywy finansowej. Rola projektów wielonarodowych w promowaniu europejskiej żywności".
Przyjęte/Podpisane dokumenty:
- Dokument polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej dotyczący WPR w kontekście przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020 oraz propozycji uproszczeń w projekcie prawnym „omnibus",
- Wspólna deklaracja Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej (EU-13) do realizacji projektów w ramach programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki,
- Wspólna deklaracja Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 r.
- Konkluzje ze spotkań Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunią i Słowenię, które odbywały się 26 października 2016 roku w Warszawie oraz 2 czerwca 2017 r. w Nadarzynie koło Warszawy.
Dokumenty przyjęte podczas spotkań zostały oficjalnie zaprezentowane przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej podczas forum Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.