Wśród gospodarstw wielokierunkowych największy wzrost omawianego salda odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim.
We wszystkich województwach opinie na temat opłacalności produkcji rolniczej były jednak negatywne. Największą przewagę rolników uznających, że opłacalność produkcji rolniczej w obrębie ostatniego półrocza się pogorszyła, w stosunku do tych, którzy uznali, że się poprawiła, odnotowano w województwach: zachodniopomorskim, małopolskim i kujawsko-pomorskim.
Poprawa nastrojów wśród rolników dotyczyła także użytkowników najmniejszych gospodarstw (do 1 ha). W większości województw saldo odpowiedzi wzrosło w porównaniu z drugim półroczem 2023 r., a najbardziej w dolnośląskim. We wszystkich województwach wskaźnik ten nadal pozostawał ujemny. Najniższą jego wartość zanotowano w województwie opolskim. Wyjątkiem było województwo dolnośląskie, gdzie saldo odpowiedzi w tej grupie gospodarstw osiągnęło wartość dodatnią, co oznacza przewagę ocen pozytywnych nad negatywnymi.
W większości województw poprawę ocen dotyczących zmiany opłacalności produkcji rolniczej odnotowano także w gospodarstwach o powierzchni od 1 do 10 ha. Mimo to, saldo odpowiedzi pozostawało tu ujemne, a najniższą jego wartość odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim, podkarpackim i lubelskim.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
sxc.hu