Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
INSOL J Tytan
2011-10-03 -
Kubota B7001
2011-09-07 -
Żarówki i akcesoria RE0646
2011-12-14 -
Opryskiwacz samobieżny Herkules 4000/24/PHB
2016-03-07
Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie
Do Bogurodzicy, na Jasną Górę rolnicy z całej Polski, przynieśli dożynkowe wieńce, chleb, owoce, warzywa, miód i kwiaty by podziękować za tegoroczne plony oraz by przez jej ręce prosić o błogosławieństwo na nowe siewy i zbiory.
Dziś, w pierwszą niedzielę września, podobnie jak przez ponad 30. lat, tysiące rolników uczestniczyło w Dożynkowej Mszy Świętej połączonej z błogosławieństwem wieńców żniwnych.
Tegorocznemu dziękczynieniu za plony towarzyszy hasło: „Do Matki ewangelizacji”.
Mszy odprawianej na ołtarzu Pod Szczytem przewodniczył biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, a homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Brali w niej także udział duszpasterze gospodarzy z całej Polski.
Zgromadzonym na Jasnej Górze rolnikom dziękował prezydent Bronisław Komorowski, który zaznaczył, że sukcesy polskiej wsi wynikają z ich ciężkiej pracy.
– Polskie rolnictwo i hodowla konsekwentnie umacniają konkurencyjną pozycję na rynkach świata i Europy – podkreślił prezydent Komorowski.
Uczestniczący we Mszy Świętej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba zwracając się do zgromadzonych pielgrzymów powiedział, że stojąc u stóp Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, po raz drugi, jako minister rolnictwa i rozwoju wsi razem z rolnikami, dziękuje Panu Bogu i ludziom, a szczególnie polskim rolnikom za trud pracy, plony ziemi, za dożynkowe wieńce i chleb, żeby dla nikogo go nie zabrakło.
– Wyrażam wielką wdzięczność za ciężką, mozolną pracę, za te piękne bochny chleba, złożone dziś na ołtarzu, za to, że chleba nie zabraknie w naszej Ojczyźnie, w naszych domach – zaznaczył minister.
Minister podkreślił, że chleb to symbol jedności, zgody, symbol rolniczego trudu, także braterstwa, solidarności, przyjaźni i woli pomocy drugiemu człowiekowi.
– Chleb woła o szacunek, bo zbyt często jest marnowany, a przecież wokół nas tak wielu ludzi pragnie chleba. Jako minister rolnictwa podejmuję działania w zakresie przywrócenia szacunku dla chleba – zapewnił minister i zaapelował – szanujmy chleb, każdą kromkę, kruszynę podnoszoną z ziemi. Bądźmy dobrzy jak chleb.
Minister przypomniał swoją wypowiedź sprzed roku, kiedy podkreślił, że - wieś i rolnictwo, przetwórstwo jest wielkim Skarbem dla naszej Ojczyzny, a nie jej obciążeniem.
Prosił też rolników o podejmowanie wspólnych działań i wysiłków w celu organizacji.
- Im lepsze będzie zorganizowanie w grupach producenckich, spółdzielniach, związkach, federacjach tym większy będzie wpływ na możliwość obniżki kosztów produkcji, odpowiednie planowanie, zawieranie umów kontraktacyjnych, umów handlowych, tym silniejsza będzie pozycja negocjacyjna. Wspieram i będę wspierał spółdzielczość, grupy producenckie, różne formy zorganizowania się rolników. Zachęcam do tego. Osamotniony rolnik jest zawsze w trudniejszej sytuacji – podkreślił minister.
Starostami tegorocznych Dożynek Jasnogórskich byli Magdalena i Tomasz Obszańscy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Prowadzą oni 15 hektarowe gospodarstwo ekologiczne.
Jak co roku, dożynkowym uroczystościom towarzyszyły: Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej. Wydarzenia te zostały objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Alei NMP swój dorobek prezentowało ponad 400 wystawców.
Na XXII Krajowej Wystawie Rolniczej można było podziwiać okazy drobnego inwentarza, zapoznać się z ekologicznymi metodami produkcji, poznać osiągnięcia instytutów branżowych, a także dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść działalność Lokalnych Grup Działania. Zainteresowani nowinkami mechanicznymi mogli zwiedzić wystawę maszyn i narzędzi rolniczych. Był także kiermasz kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych.
Wystawę zwiedził, przebywający już od soboty w Częstochowie, minister Stanisław Kalemba. Minister spotkał się też z rolnikami. Rozmawiał o przyszłości wspólnej polityki rolnej i odpowiadał na pytania dotyczące aktualnej sytuacji na rynkach rolnych. Ministrowi towarzyszył podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.
Na XIV Dni Europejskiej Kultury Ludowej przyjechało do Częstochowy 28. twórców ludowych, którzy prezentowali swoje prace. Były to rzeźby, koronki, hafty, łowickie wycinanki i ręcznie wykonywane drewniane zabawki.
Dni Europejskiej Kultury Ludowej to doskonała okazja do prezentacji bogactwa kultury wsi. W tym roku można tu było podziwiać także twórczość naszych sąsiadów z Rosji i Czech oraz Portugalii.
Dożynki w częstochowskim Sanktuarium są największym w kraju rolniczym świętem dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Pierwsze Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie odbyły się 5 września 1982 r. Do Częstochowy przybyło wtedy ponad 300 tys. rolników.