Sadzonki młodych drzewek potrzebują dużo czasu żeby się rozrosnąć na silne drzewo. W okresie kiedy są w fazie wzrostu warto zadbać, aby miały najodpowiedniejsze do tego warunki. Zagrożeniem są bowiem zarówno szkodniki, choroby jak i zwierzęta, dla których młode drzewa i krzewy stanowią idealne źródło pokarmu.
Szkółki leśne są idealnym miejscem, gdzie pokarm znajdują łosie, jelenie i sarny, czasem daniele muflony i żubry. Obgryzają one młodą korę z drzewek i krzewów pozostawiając ogołocone łodygi. Wówczas słabe jeszcze, nieuodpornione pnie obumierają i usychają. Łatwiej są atakowane przez związki chorobotwórcze W młodnikach zaczynają powstawać luki. Takie niszczenie przez zwierzęta nazywane jest spałowaniem. Wynika ono nie tylko z apetytu zwierząt leśnych ale także z faktu, iż kora bogata jest w składniki pokarmowe. Najczęściej atakowane w ten sposób przez zwierzęta są sosny, świerki, jodły jesiony i dęby. Latem kiedy występują soki w korze, spały są głębsze i bardziej obszerne, bowiem kora łatwiej odchodzi od pnia.
Innym zagrożeniem jest zgryzanie przez zwierzęta wierzchołków drzew i pędów. Najczęściej w ten sposób niszczone są sosny i jodły, przez zwierzęta jeleniowate. Czasem atakowany jest również świerk i modrzew. Z gatunków drzew liściastych najbardziej narażone są: dąb, buk, jesion, lipa, klon, jawor, wiąz i grab. Oprócz atakowania przez jeleniowate, które zazwyczaj zgryzają czubki drzew, również zające i gryzonie lubują się w młodych pędach. Zgryzają one dolne części młodników przez co są one jeszcze bardziej narażone na zniszczenie.
W celu ochrony drzewostanów przed szkodami jakimi są spały i zgryzienia najlepszym sposobem jest zabezpieczenie młodników repelentami. Są to inaczej środki odstraszające, które nanosi się bezpośrednio na pnie drzewa w miejscach najbardziej narażonych na żerowanie zwierząt. Mają one specyficzny zapach i smak który obniża zainteresowanie zwierzyny drzewami w młodnikach. Instytut Badawczy Leśnictwa co roku udostępnia wykaz dostępnych repelentów.
Prostym i skutecznym sposobem ochrony jest również stosowanie osłonek z tworzywa sztucznego. Takie tuby stosuje się z osobna na każdą sadzonkę.