W stosunku do wyników poprzedniej edycji badania respondenci byli bardziej pesymistyczni w ocenie bieżącego popytu na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne (minus 22,6 p. proc. w grudniu 2017 r. wobec minus 20,9 p. proc. w czerwcu 2017 r.).
Ponad 69% rolników uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami. Blisko 4% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań, wobec około 26% respondentów, którzy wskazali, że popyt jest niewystarczający.
Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji. Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli producenci świń oraz rolnicy prowadzący uprawy warzyw gruntowych, ziemniaków oraz plantacje drzew i krzewów owocowych.
Użytkownicy, którzy sygnalizowali w II półroczu 2017 r. zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów roślinnych częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży). W przypadku gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą, opinie o wzroście sprzedaży produktów zwierzęcych przeważały (o 2,8 p. proc.) nad opiniami przeciwnymi.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
pixabay.com