Analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, rolnicy negatywnie ocenili opłacalność produkcji rolniczej. Jednak saldo odpowiedzi poprawiło się i wynosiło minus 7 p. proc. w grudniu 2019 r. względem minus 16,4 p. proc. w czerwcu 2019 r.
Najmniej pesymistyczni w ocenie rentowności produkcji rolniczej byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, a najbardziej – użytkownicy gospodarstw trudniący się w produkcji roślinnej. W grudniu ub. r. 17% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej się opłaca.
Opinie optymistyczne wyrażali użytkownicy gospodarstw rolnych o areale powyżej 30 ha użytków rolnych, rolnicy prowadzący chów świń i drobiu rzeźnego oraz rolnicy specjalizujących się w chowie bydła mlecznego i drobiu nieśnego. Pośród gospodarstw prowadzących produkcję roślinną, najmniej negatywne opinie o rentowności produkcji rolniczej wyrażali rolnicy prowadzących uprawy pod osłonami oraz uprawy rzepaku i rzepiku.
Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej zaobserwowano u rolników prowadzących uprawy buraków cukrowych, plantacje drzew i krzewów owocowych, hodowców drobiu nieśnego oraz bydła rzeźnego.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl