Delegatura CBA w Poznaniu prowadzi śledztwo dot. działania grupy przestępczej, która w celu osiągania korzyści majątkowych utrudniała przetargi na zakup lub dzierżawę ziemi.
Członkowie grupy uwiarygadniali się wpłacając wadium, a później pod presją utrudnienia przetargu – sztucznego podbijania ceny – żądali pieniędzy od najbardziej zainteresowanego ziemią w zamian za swoją rezygnację z udziału w licytacji. Proceder prowadzony był na terenie całego kraju.
Ustalenia CBA wskazują, że grupa swą działalność prowadziła co najmniej od pół roku, a poszkodowanymi byli głównie rolnicy, którzy dotychczas dzierżawili wystawianą ponownie w przetargu ziemię lub ci, którym zależało na rozwinięciu gospodarstwa.
Finansowe żądania sprawców mogły sięgać jednorazowo kwot nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poszkodowani, którym bardzo zależało na ziemi, wprowadzani w błąd przez oszustów, płacili.
Agenci CBA zatrzymali już Krzysztofa Z. i Ryszarda R., którzy w jednej z miejscowości w Wielkopolsce zażądali 20 tys. zł od rzeczywistego uczestnika przetargu w zamian za odstąpienie od postąpienia w licytacji na blisko 40 ha gruntów rolnych. Mężczyźni usłyszeli w prokuraturze zarzuty oszustwa.
W wyniku przeszukania u zatrzymanych funkcjonariusze CBA ujawnili kilka tysięcy stron wydruków ogłoszeń o przetargach na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości oraz kilkaset dowodów wpłacenia wadium w przetargach oraz w licytacjach komorniczych nieruchomości i ruchomości np. samochodów.
CBA bada czy nie doszło do działania na szkodę Skarbu Pastwa poprzez utrudnianie lub udaremnianie przetargów organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
CBA prosi rolników i inne osoby poszkodowane przez tę lub inne podobnie działające grupy przestępcze o zgłaszanie się do Delegatury w Poznaniu. Każda sprawa jest ważna i pomoże w ukróceniu tego procederu w przyszłości.
źródło: Gospodarz.pl/ANR/CBA
Gospodarz.pl