Nikt chyba nigdy nie pomyślał o tym, że to nie wina sposobu przyrządzania, ale mięsa, które mogło być już nie takie świeże, posiadać wady genetyczne i jeszcze inne rzeczy. No właśnie, a zatem na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Jak poznać produkt wysokiej jakości nie będąc wybitnym specjalistą w tej dziedzinie? Wystarczy zapoznać się z pewnymi regułami, które pomagają w wyborze wysokiej jakości mięsa.
W tym wypadku bezpośrednią wytyczną nie jest cena, ale wygląd danego mięsa. Jak słusznie zauważył prof. Janusz Buczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego – Kupujemy oczami, i zazwyczaj myślimy, że to co ładnie wygląda jest świeże i dobre, ale nie koniecznie tak musi być. Dlatego też warto zapoznać się z prostymi wyznacznikami by wiedzieć jak wybrać to najlepsze mięso.
W przypadku mięsa wieprzowego warto zwrócić uwagę na jego wygląd, ocenić konsystencję, zapach, kolor, ilość tłuszczu, wodnistość. Jednakże należy pamiętać o niewielkich różnicach pomiędzy poszczególnymi elementami wieprzowiny choćby ze względu na poszczególne cechy genetyczne danego gatunku trzody chlewnej. Oglądając mięso za sklepową ladą oceńmy jego wygląd, zobaczmy czy jest soczyste, czy na tacy widać naturalny wyciek, czy tłuszcz nie jest zjełczały, a mięso zbyt ciemne lub blade.
Prof. Buczyński podpowiada - podczas zakupów w sklepie poprośmy sprzedawcę by nam je pokazał i przyjrzyjmy mu się z bliska, bo tylko w dziennym świetle najlepiej widać jakość tego mięsa. W wielu supermarketach w lodówkach na mięso kierowane jest światło, które z pozoru poprawia jego wygląd. Wiele mówi się również o marmurkowatości mięsa, ale co to dokładnie jest? To tłuszcz międzymięśniowy, który jest widoczny w przekroju mięsa i ma formę takich „białych żyłek”. Nie powinno być go zbyt dużo ani brakować.
Z kolei soczystość takiej wieprzowiny można ocenić poprzez obserwację naturalnego wycieku, który znajdzie się na ladzie po uprzednim jego położeniu. Niezwykle ważne jest by zwrócić uwagę na miejsce wycieku, którym jest przekrój. Kruchość wieprzowiny można ocenić poprzez zwrócenie uwagi podczas krojenia.
Nie mniejszą wagę trzeba przywiązać do konsystencji mięsa, która powinna być spójna i nie rozpadać się kiedy leży lub gdy mięso jest trzymane. Przyjrzyjmy się także dokładnie barwie mięsa, które nie powinno być blade, ani bardzo ciemne, bo to oznaka wad genetycznych mięsa. Najlepsza wieprzowina ma kolor czerwony oraz ma spójną i mocną konsystencję i jest soczysta.
Na zapach i smak kupowanego mięsa wpływa wszystko to, co zwierze jest mu podawane jak choćby leki, pasza. W niesamowicie trafny sposób określił to prof. Buczyński – Jesteśmy tym co jemy.
Reasumując zatem, kiedy następnym razem udamy się do sklepu po mięso na obiad dokładni się zastanówmy i przyjrzyjmy się mu z bliska zwracając baczną uwagę na jego konsystencję, wyciek, kolor, ilość tłuszczu, soczystość cz też zapach. Nie zapominajmy przy tym, że te parametry mogą się różnić w zależności od rodzaju mięsa jaki chcemy kupić. Przykładowo, inną zawartość tłuszczu ma bekon, a inną schab.