Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Przyczepa rolnicza PRS-2/W 6 TON- WIELTON
2016-05-12 -
Ciągnik Case IH Farmall C
2013-03-29 -
Owijarka bel SIPMA OS 7531 MAJA
2013-06-19 -
OptRx zmienne dawkowanie azotu
2011-09-16 -
Reflektor przedni H4 ze zlączem AMP
2011-12-14
Kopalnie będą normalnie pracować
Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, które odblokują zapasy węgla i zabezpieczą normalną pracę kopalni. – W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach – zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.
Jak poinformował wiceminister Adam Gawęda, w Ministerstwie Aktywów Państwowych prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetyką, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach. Ich efektem będzie m.in. stworzenie magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca. Zostanie on zlokalizowany w centrum kraju, co stworzy w razie potrzeby optymalne warunki transportu do różnych części Polski.
– Działania podejmowane przez MAP, wraz z zarządami spółek, zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia - powiedział.
Minister Adam Gawęda podkreślił, że import węgla do Polski nadal maleje. Zgodnie z szacunkami jego wielkość w 2019 roku była mniejsza o około 3 mln ton w stosunku do roku 2018. Wskazał, że zapasy węgla występują obecnie we wszystkich krajach europejskich, które wykorzystują go dla celów energetycznych.
– Nawet nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, którzy importują 60 mln ton węgla, mają dzisiaj pełne magazyny – dodał.