| Autor: redakcja1

Koniunktura w rolnictwie w listopadzie 2015 r. powróciła do poziomu z września

W listopadzie 2015 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jak podaje Jadwiga Seremak-Bulge w Rynku Rolnym, syntetyczny wskaźnik koniunktury rolniczej (SWKR) zwiększył się o 0,8 pkt. proc. i powrócił do poziomu wrześniowego wynoszącego 100,3 punktu. Tym samym był on o 0,7 pkt. proc. większy niż przed rokiem o tej porze. Na poprawę koniunktury wpłynęła głównie zwyżka wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu, ale też wzrost wyrównanego wskaźnika nożyc cen.

Koniunktura w rolnictwie w listopadzie 2015 r. powróciła do poziomu z września

Zmiany cen skupu podstawowych surowców rolniczych oraz cen detalicznych środków produkcji, jakie dokonały się w ciągu 10 miesięcy 2015 r. w porównaniu z grudniem 2014 r. nie były sprzyjające dla rolnictwa. Skumulowany wskaźnik nożyc cen obniżył się do 97,0 punktów, był jednak większy niż w październiku 2014 r., kiedy wynosił 90,4 punktu. Oznacza to, że wzrosty cen podstawowych surowców rolniczych nie skompensowały w pełni zwyżki cen środków produkcji, jakie dokonały się w tym czasie, choć w większym stopniu niż przed rokiem o tej porze. W nadchodzącym czasie rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej mogą pogorszyć się z uwagi na makroekonomiczne uwarunkowania oraz sytuację na rynkach globalnych.

 
Niskie ceny surowców, w tym głównie energetycznych oraz presja podaży na rynku światowym będą hamować wzrost cen zbóż na rynku krajowym, mimo sezonowego obniżki podaży. Na rynku żywca sezonowy spadek cen skupu trzody chlewnej i drobiu może być głębszy. Nie zrównoważą tego sezonowe wzrosty cen mleka i bydła. Sytuacji nie zmieni zasadniczo niska dynamika cen środków produkcji.
 
Według Jadwigi Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pogarszająca się wraz z malejącymi cenami żywca wieprzowego i powoli wzrastającymi cenami zbóż rentowność chowu trzody chlewnej zapowiada głębszy niż do tej pory spodziewano się zniżki pogłowia i produkcji żywca wieprzowego w 2016 r. Bez przebudowy struktur produkcyjnych i poprawy efektywności produkcji przełamanie kryzysu w sektorze trzody wydaje się niemożliwe, nawet przy poprawie stosunków cenowych.

Produkcja drobiarska systematycznie się zwiększa pod wpływem rozwijającego się eksportu. W listopadzie u.br. sezonowa obniżka podaży mleka oraz wzrost cen trwałych przetworów mlecznych globalnie skutkowały zwyżką cen skupu. Przekroczenia cen zeszłorocznych można się spodziewać jednak dopiero w drugiej połowie 2016 r.



Tagi:
źródło: