| Autor: redakcja1

Komisje klęskowe. WIR apeluje o ujednolicenie ich funkcjonowania i pokrycie kosztów działalności

Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Premier Ewy Kopacz w sprawie tzw. komisji klęskowych. W swoim piśmie Zarząd WIR zwraca szczególną uwagę na rozbieżności w zakresie i sposobie realizacji zadań ARiMR.

Komisje klęskowe. WIR apeluje o ujednolicenie ich funkcjonowania i pokrycie kosztów działalności
Jak wskazuje WIR, wśród 3 osobowego składu znajduje się przedstawiciel izby rolniczej i dwóch delegatów zatrudnionych na etacie w instytucjach, które wskazały ich do składu komisji, jak urząd gminy czy ośrodek doradztwa rolniczego, a wykonywana przez nich praca jest głównie w godzinach ich urzędowania. Natomiast przedstawiciele izby rolniczej swojej pracy poświęcają czas przeznaczony na prowadzenie gospodarstwa rolnego. Niemniej jednak „czynią to z reguły chętnie, jako społecznicy dysponujący dużą wiedzą i doświadczeniem w ocenie przedmiotu szacowania szkód, lecz z dużą rezerwą podchodzą do równie czasochłonnych procedur administracyjno-biurowych, jak np. wypełniania protokołów, dokonywania obliczeń, przygotowania zestawień, czy wysyłki dokumentów do wojewody. Po prostu brakuje im czasu i umiejętności do wykonywania pracy „biurowej”.”
 
Jednakże w czasie wystąpienia klęski żywiołowej o sporym zasięgu, gminne zespoły przygotowują dokumentację nawet dla kilkuset poszkodowanych. W tym momencie pojawia się pytanie dotyczące zakresu organizacji pracy komisji i instytucji, które mają temu podołać, a także zapewnić obsługę administracyjno-biurową. To z kolei związane jest kosztami, które należy pokryć, a to oznacza potrzebę wskazania źródła finansowania.
 
Sporym problemem są również procedury i dokumentacja stosowana przy obsłudze rolników w wyniku wystąpienia klęski. Dotychczas stosowano zasadę samodzielności wojewodów, przez co pojawiały się znaczne różnice choćby w protokołach odnośnie szacowania strat. Nie ma także jednakowej procedury zgłaszania szkód przez rolników, gdyż w niektórych regionach obowiązują lokalne formularze, a w innych ich nie ma wcale. W związku z tym, niektórym poszkodowanym dużo łatwiej jest uzyskać stosowne odszkodowanie, a inni za to mają z tym poważny kłopot.
 
Dlatego też zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Pani Premier z prośbą o wypracowanie i przyjęcie systemowych rozwiązań, które określą i ujednolicą funkcjonowanie komisji od strony organizacyjnej i formalnej, jak również wskażą źródła pokrycia kosztów działalności tychże komisji.
 
 


Tagi:
źródło: