| Autor: mikolaj

Gorsze nastroje wśród rolników. Koniunktura w rolnictwie w Q2 2014 r.

Wyniki wiosennego badania koniunktury w polskim rolnictwie wskazują na niewielką jej poprawę. Ogólny wskaźnik koniunktury wzrósł w II kwartale 2014 r. zaledwie o 0,2 pkt., z poziomu -4,7 pkt. do -4,5 pkt.

Gorsze nastroje wśród rolników. Koniunktura w rolnictwie w Q2 2014 r.

Koniunktura w rolnictwie

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Konrada Walczyka ze Szkoły Głównej Handlowej wzrost wskaźnika koniunktury jest skutkiem zwiększenia się wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych o 1,1 pkt. (z -9,4 pkt. do -8,3 pkt.).

Gorsze nastroje rolników

Poprawa koniunktury w gospodarce rolnej jest jednak słabsza od oczekiwanej. Na ten wynik zasadniczy wpływ ma pogorszenie się nastrojów rolników. Wskaźnik zaufania obniżył się o 1,2 pkt. (z 4,5 pkt. do 3,3 pkt.). Zmiany w skali roku są zresztą podobne. Za 2,1-procentowy wzrost wskaźnika koniunktury odpowiada skok wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych o 4,7 pkt. Wskaźnik zaufania zmniejszył się w porównaniu z I kwartałem 2013 r. o 3,1 pkt. Obserwujemy więc osłabienie tendencji rozwojowej, rokujące stabilizacją na poziomie nieco powyżej długookresowej średniej. Oczekiwania rolników cechuje niepewność bądź lekki pesymizm.

Pogorszenie sytuacji finansowej w gospodarstwach rolnych

Analiza poszczególnych sald ankiety rolnej daje odpowiedź na pytanie, skąd bierze się tak różny od spodziewanego wynik badania koniunktury rolnej i niepokój rolników o przyszłe warunki gospodarowania. Przychody pieniężne i oszczędności spadają drugi kwartał z rzędu, utrzymuje się wysokie zadłużenie gospodarstw rolnych. Pogorszenie się wyników finansowych produkcji rolnej i sytuacji finansowej gospodarstw rolnych skutkuje obniżeniem wydatków bieżących i inwestycyjnych na zakup obrotowych i trwałych środków produkcji. Obserwujemy przestawienie z produkcji zwierzęcej na roślinną.

Zmiany koniunktury w badanych przekrojach gospodarstw rolnych były zróżnicowane, choć niewielkie (raczej nie przekraczały 2 pkt.). Poprawę koniunktury odnotowano w gospodarstwach średniej wielkości (7-15 ha i 15-50 ha), położonych w makroregionach zachodnim, środkowozachodnim i środkowowschodnim, prowadzonych przez osoby w wieku powyżej 60 lat i 31-45 lat, z wykształceniem średnim i wyższym. W pozostałych grupach gospodarstw rolnych koniunktura pogorszyła się.

Wzrosła dostępność kredytów preferencyjnych

Znacznie zwiększyła się – w porównaniu ze styczniem 2014 r. – dostępność kredytów preferencyjnych. Odsetek gospodarstw informujących o braku trudności w uzyskaniu kredytu na warunkach preferencyjnych zwiększył się o 14 pkt. proc. Mimo zwiększenia dostępności kredytów preferencyjnych rośnie niechęć rolników do zadłużania się, co należy wiązać z oczekiwanym przez nich pogorszeniem się ich sytuacji finansowej - konkluduje Konrad Walczyk z SGH w Warszawie.

Ogólny wskaźnik koniunktury w rolnictwie


koniunktura w rolnictwie
 


Tagi:
źródło: