Kategorie
Zobacz również tu
-
Ocena użytkowości bydła
2024-11-06
Poznaj produkty
-
FENDT - szyba drzwiowa dolna P / L zielona
2011-12-13 -
INTERMAG CHELAT Fe-13 (chelat nawozowy)
2012-01-14 -
Szybkozłącza hydrauliczne
2013-04-24 -
Wywrotnice stacjonarne
2016-05-12 -
Oczyszczarka szczotkowa
2012-03-15
Forum Grup Producentów Rolnych w Witaszycach
W dniach 7-8 lipca tego roku, w Witaszycach w powiecie jarocińskim odbyło się pierwsze Forum Grup Producentów Rolnych.
Organizatorem tego wydarzenia jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz ze Starostą Jarocińskim i Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
Głównym celem tego spotkania była wymiana poglądów, doświadczeń i dalsze działanie grup producenckich oraz ich konsolidacja na obszarze Wielkopolski. Można było również porozmawiać z władzami lokalnymi oraz parlamentarzystami na temat poprawy konkurencyjności tych organizacji na unijnym rynku. Dzięki takiemu działaniu pojawia się szansa na rozwój technologiczny i zróżnicowanie źródeł dochodu gospodarzy należących do Grup Producentów Rolnych.
W pierwszym dniu uczestnicy Forum Grup Producentów Rolnych mieli okazję zobaczyć działanie poszczególnych grup producenckich. Mogli oni również przyjrzeć się ciekawym rozwiązaniom oferowanym przez członków danej organizacji.
Spotkanie to było doskonałą okazją do tego, aby wspólnie rozwiązywać nurtujące zebranych problemy i polepszyć działania prowadzone przez grupy producenckie. Podczas dyskusji członkowie grup opowiadali o trudnościach powstających przy zakładaniu grupy oraz o braku odpowiedniej komunikacji między nimi w pierwszych etapach działania organizacji.
Co ciekawe, otóż jak sami stwierdzili, warto zebrać się w takiej grupie, gdyż to umożliwia pozyskanie niedostępnych rolnikowi środków, które może otrzymać jedynie taka organizacja.
Każdy z członków organizacji ma dostęp do maszyn, na które nie każdego stać. To ułatwia pracę w gospodarstwie i sprawia, że hodowla czy uprawy staja się bardziej opłacalne. Jest to możliwe dzięki sile jaką dysponuje cała grupa, gdyż może ona otrzymywać rabaty na paszę, maszyny i inne niezbędne w gospodarstwie produkty oraz urządzenia.
Niemniej jednak żaden z zrzeszonych nie ingeruje w sposób zarządzania gospodarstwa przez innego członka i szanuje jego indywidualność, ale sprzedaż danego produktu jest wspólna, bo to się im bardziej opłaca.
Oczywiście nie zabrakło pytań i pomysłów na rozwój grup producenckich, jak choćby poprzez wprowadzenie szeregu szkoleń dla członków odnośnie ich funkcjonowania w zrzeszeniu oraz dla liderów organizacji mających im pomóc w sprawnym zarządzaniu grupą.
Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących źródeł finansowania inwestycji grup producenckich pochodzących z Unii Europejskiej w ramach działań Wspólnej Polityki Rolnej jak „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.
Został również poruszony temat dywersyfikacji dochodów generowanych przez grupy producenckie. Mowa była przede wszystkim o małych biogazowniach, gdzie zachęcano do ich zakładania i wykorzystania w nich odpadów naturalnych. Działanie to jest dotowane przez Unię Europejską w ramach „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.