Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Łyżka LR120 do ładowarek, szerokość 2000mm
2012-07-16 -
Silosy na zboże
2015-02-25 -
Wiata rolnicza typu MULTI_10X12
2021-11-23
eWUŚ, czyli do lekarza tylko z numerem pesel
Z dniem 1 stycznia 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na podstawie której Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił ogólnopolski system elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów do świadczeń zdrowotnych - system eWUŚ.
Nowe rozwiązania mają przede wszystkim wykluczyć konieczność posiadania ze sobą zaświadczenia o aktualnym ubezpieczeniu bowiem w placówkach służby zdrowia, które będą korzystały z systemu eWUŚ, pacjenci będą poświadczać swoje prawo do świadczeń zdrowotnych po podaniu w rejestracji numeru PESEL i okazaniu ważnego dokumentu ze zdjęciem: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy lub aktualnej legitymacji szkolnej - w odniesieniu do dzieci do ukończenia 18. roku życia.
W bazie NFZ powinny być zatem aktualne dane o objętych ubezpieczeniem zdrowotnym rolnikach, ich domownikach i osobach pobierających z KRUS emerytury i renty, a także o członkach rodzin tych osób.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazuje do Narodowego Funduszu Zdrowia dane osób, które dokonały zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, tj. rolników, ich domowników, osób pobierających z KRUS emerytury lub renty, a także osób mających w tym ubezpieczeniu status członka rodziny ubezpieczonego rolnika, domownika lub świadczeniobiorcy.
W związku z wdrażanym systemem elektronicznej weryfikacji prawa do świadczeń, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy członek rodziny osoby ubezpieczonej w Kasie: rolnika, domownika, emeryta, rencisty, został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, czy m.in. nie zaistniały okoliczności skutkujące koniecznością wyrejestrowania takiego członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego wyżej wymienionych osób.
Taką okolicznością może być np.:
- ukończenie nauki przez dziecko, które osiągnęło 18 lat,
- ukończenie 26 lat przez dziecko, które kontynuuje naukę i nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi,
- podjęcie zatrudnienia, podjęcie wykonywania pozarolniczej działalności lub innego rodzaju działalności, inne sytuacje skutkujące obowiązkiem ubezpieczenia społecznego w ZUS.