| Autor: redakcja12

Cyfrowa rewolucja w służbie zdrowia

Coraz częściej słyszy się o dużym zinformatyzowaniu polskiej służby zdrowia. Prognozy wskazują, że już od 2019 roku do obiegu wejdą obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-recepty, a także e-skierowania. Możliwa będzie elektroniczna rejestracja, a pacjenci zyskają dostęp do swoich danych medycznych online.

Cyfrowa rewolucja w służbie zdrowia
W najbliższym czasie, rewolucja nastąpi w październiku 2018 roku, ponieważ już wtedy lekarze zaczna wystawiać elektroniczne skierowania lekarskie. Ta forma stanie się obowiązkowa od stycznia 2021 roku. Kolejnym elementem innowacyjnych zmian będą e-skierowania, które mają na celu rozładowanie kolejek.

– Jeżeli pacjent zapisze się do lekarza przez internet lub telefonicznie, nie będzie musiał dostarczać skierowania tak jak do tej pory. Placówka medyczna będzie mogła pobrać to skierowanie automatycznie. Drugą zaletą jest to, że wraz ze skierowaniem do lekarza trafią od razu wszystkie dane pacjenta. Zniknie więc wymóg, że trzeba przyjść do rejestracji 10 minut wcześniej, bo rejestratorka musi założyć kartę i wpisać wszystkie dane – zaznaczył wiceprezes zarządu Atende Medica.

Niniejszy plan zakłada w szczególności usprawnienie systemu działania w polskiej służbie zdrowia. Według danych sporządzonych przez CBOS, aZ 74% Polaków jest niezadowolona z działania systemu ochrony zdrowia. Już w tej chwili, można zaobserwować, że około 27% Polaków kontaktuje sie ze placówką medyczną bądź ze swoim lekarzem poprzez internet.

– Duże szpitale i przychodnie są w miarę dobrze zinformatyzowane. Problem jest z małymi placówkami. Pojedyncze gabinety prywatne i niewielkie przychodnie najczęściej nie mają żadnego systemu informatycznego, a lekarze prowadzą dokumentację na papierze. Placówki służby zdrowia, które mają systemy informatyczne i opiekę serwisową, będą do tego przygotowane, dlatego że ich dostawcy dostosują rozwiązania tak, żeby można było przekazywać te trzy dokumenty w wersji elektronicznej. Jeżeli placówka nie ma żadnego systemu, to będzie musiała w to zainwestować i to już wkrótce - stwierdził.

Jak wskazują przeprowadzone badania w 2016 roku przez NFZ oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, zaobserwowano, że w Polsce zinformatyzowanych jest 42% szpitali oraz 26% pozostałych placówek medycznych. Aktualny plan zakłada, że e-dokumentacja będzie powoli i stopniowo wprowadzana w roku 2019. Wszystkie dane, a także dokumenty medyczne będą tworzone wyłącznie w wersji elektronicznej. W takiej sytuacji, każdy pacjent będzie mógł mieć pełen wgląd do swojej dokumentacji przeprowadzanego oraz prowadzonego leczenia. Każda z placówek medycznych, będzie musiała zostać wyposażona w odpowiednie systemy oraz oprogramowania umożliwiające w pełni działające zarządzanie i jednocześnie dbające o bezpieczeństwo danych osobowych.

– Mam na myśli usługę udostępnioną przez internet, gdzie lekarz dostaje login i hasło, może się zalogować i od zaraz prowadzić dokumentację medyczną i obsługiwać swój gabinet. Liderzy IT w tym sektorze mają ofertę oprogramowania chmurowego, które jest bardzo dobrze dostosowane do ich potrzeb. To wygodna sprawa, ponieważ nie jest obecnie problemem zakup czy leasing laptopa, podobnie jak dostęp do internetu, dzięki czemu można łatwo zinformatyzować placówkę medyczną – mówił Tomasz Judycki.


Tagi:
źródło: