Szkolenia z zakresu cross-compliance

Wielkopolska Izba Rolnicza w ramach Wielkopolskiego Konsorcjum Instytucji Doradztwa Rolniczego, w skład którego wchodzą również Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, rozpoczęła w okresie jesienno-zimowym kolejne szkolenia z zakresu minimalnych wymogów wzajemnej zgodności (ang. cross-compliance).

Szkolenia z zakresu cross-compliance
Podstawowe wymogi z zakresu zarządzania wprowadzane są etapami i zostały podzielone na trzy obszary:

I etap - obszar A obowiązujący od 2009 r. obejmuje:

  • identyfikację i rejestrację zwierząt,
  • zagadnienia ochrony środowiska naturalnego.

II etap - obszar B obowiązujący od 2011 r. obejmuje:

  • zdrowie publiczne,
  • zdrowie zwierząt,
  • zdrowotność roślin.

III etap - obszar C obowiązujący od 2013 r. obejmuje:

  • dobrostan zwierząt.
Wymogi wzajemnej zgodności dotyczące zarządzania gospodarstwem nie są nowymi przepisami. Są to przepisy, których stosowanie jest obecnie obowiązkowe dla wszystkich gospodarstw rolnych. Nowym elementem jest powiązanie wysokości przyznawanych płatności z przestrzeganiem tych zasad. 

Minimalne wymagania dotyczą:

  • ochrony dzikiego ptactwa oraz siedlisk przyrodniczych i dzikiej Fauny i flory,
  • ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami wynikającymi z prowadzonej w gospodarstwie działalności,
  • wytwarzania produktów rolniczych w sposób nie zagrażający zdrowiu ludzi i zwierząt oraz zdrowotności roślin,
  • zapewnienia warunków dobrostanu zwierząt,
  • przestrzegania minimalnych norm Dobrej Kultury Rolnej (DKR).

Szkolenia prowadzone przez Wielkopolską Izbę Rolniczą z zakresu cross -compliance cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Podczas spotkań omawiane są wszystkie zagadnienia dotyczące wzajemnej zgodności. W drugim dniu odbywają się warsztaty w przykładowym gospodarstwie rolnym, które oceniane jest pod względem dostosowania do tych wymogów. Jak podkreślają rolnicy  uczestniczący w zajęciach jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż można zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. W trakcie spotkań często wywiązuje się gorąca dyskusja, szczególnie dotycząca nieprzestrzegania zasad wzajemnej zgodności i wiążących się z tym konsekwencji oraz kontroli. Kolejny temat, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem z powodu zbliżających się kontroli w tym zakresie, dotyczy dobrostanu zwierząt. Nie od dziś wiadomo, że ten zakres produkcji jest pracochłonny, a przede wszystkim kosztochłonny i już teraz rolnicy chcą się przygotować do spełnienia tych wymogów.

Kolejny etap szkoleń Wielkopolska Izba Rolnicza rozpocznie w lutym 2012 roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biur powiatowych oraz na stronę internetową Wielkkopolskiej Izby Rolniczej www.wir.org.pl

Barbara Idczak
Biuro WIR w Poznaniu



Tagi:
źródło: