Kategorie
Zobacz również tu
-
Ocena użytkowości bydła
2024-11-06
Poznaj produkty
-
Palesse GS 16
2019-07-05 -
Opryskiwacz RAM
2020-08-05 -
Saletra amonowa 34%
2011-09-21 -
Agregat Meteor zawieszany
2016-05-09 -
Nawóz Actipol EDTA Fe-13
2014-02-21
Producenci warzyw liczą straty
Tzw. "afera ogórkowa", skutkująca poważnymi stratami, jakie odnotowują producenci warzyw, wobec zapowiedzi pomocy dla poszkodowanych, wymaga rozeznania skali problemu.
Klęska ta jednak nie mieści się w żadnych dotychczasowych "ramach prawnych", stąd ogrodnicy nie mają się do kogo zwrócić chociażby po to, aby zgłosić swoje szkody.
Lukę tę zamierza wypełnić Wielkopolska Izba Rolnicza. Poszkodowani ogrodnicy mogą zgłaszać się do naszych biur powiatowych, gdzie istnieje możliwość zgłaszania poniesionych strat. Bez tych wstępnych szacunków trudno bowiem mówić o możliwościach wyjścia na przeciw problemom producentów warzyw.
Poniżej prezentujemy listę działań podejmowanych w związku z kryzysem na rynku warzyw i owoców w wyniku epidemii EHEC w Niemczech
- Na wniosek M. Sawickiego - ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się posiedzenie nadzwyczajnej Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Luksemburgu dotyczące sytuacji kryzysowej na rynku warzyw spowodowanej wystąpieniem Bacterii E Coli na terenie Niemiec.
- Minister M. Sawicki interweniował w sprawie embarga na warzywa i owoce nałożone przez Rosję podczas rozmowy telefonicznej z Minister Rolnictwa Rosji J. Skrynnik. Minister Federacji Rosyjskiej podkreśliła, że nie otrzymała dotychczas pisemnej informacji ze strony niemieckiej o źródłach zakażenia roślin. Rozmowy ministra M. Sawickiego z minister Rolnictwa Rosji będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.
- Komisja Europejska przewiduje rekompensaty finansowe dla poszkodowanych producentów wg następujących zasad:
- pomoc będzie przysługiwała wszystkim producentom, dotkniętym kryzysem na rynku, a nie tylko zrzeszonym w Organizacjach Producentów, obsługiwana będzie przez agencje płatnicze;
- pomoc dla producentów będzie w 100% pochodziła z budżetu UE;
- ogólny budżet na pomoc doraźną wyniesie około 200 mln euro;
- poziom rekompensat ustalany będzie jako % cen z okresu 2007-2010;
- szczegóły rekompensat dla producentów tego rynku z UE będą zawarte w rozporządzeniu Komisji, które będzie przyjęte 14 czerwca br.
- Możliwe jest uruchomienie pomocy de minimis dla poszkodowanych producentów rolnych. Pomoc byłaby udzielana na wniosek producenta rolnego do wysokości poniesionych start na podstawie dowodów sprzedaży z roku poprzedniego lub wynikających z oświadczenia wnioskodawcy w przypadku braku takich dowodów sprzedaży, do wysokości nie wyższej niż równowartość 7.500 euro, z uwzględnieniem łącznej kwoty innej pomocy de minimis otrzymanej w roku, w którym producent rolny będzie ubiegał się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających lat. Na ten cel możliwe jest przeznaczenie kwoty w wysokości 25 mln zł.
Szacunkowe straty polskich producentów warzyw spowodowanych epidemią bakterii w Niemczech w okresie do 10 czerwca br. wynoszą łącznie 145 mln zł. Załamał się rynek warzyw w wyniku drastycznego spadku popytu na te produkty oraz bardzo niskie ceny oferowane na warzywa. Oszacowane straty uwzględniają zniszczenie części produkcji oraz drastyczny spadek cen produktów na rynku.
W opinii Wielkopolskiej Izby Rolniczej powyższy szacunek strat jest jednak znacznie zaniżony. Stąd przed określeniem przez rząd procedur ubiegania się o pomoc zachęcamy wszystkich poszkodowanych do zgłaszenia się do biur powiatowych naszej Izby.