Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
FLORAMIX CHLOROZA STOP (Nawóz dolistny)
2012-01-17 -
Ładowarka kołowa GIANT V761T
2015-04-22 -
Prasoowijarka podłączana G5040 KOMBI GOWEIL
2020-07-24
Klęska złego przezimowania zbóż
W związku z tragicznym stanem ozimin po mijającej zimie, Wielkopolska Izba Rolnicza przekazała samorządom lokalnym poniższą informację nt. szacowania szkód powstałych w wyniku ujemnych skutków przezimowania.
W związku z licznymi sygnałami o wystąpieniu w uprawach rolnych szkód spowodowanych wymarznięciem, Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że zgodnie z obowiązującymi od kilku lat zasadami, powołane zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego tzw. komisje klęskowe pozostają w ciągłej gotowości do podjęcia swych zadań i ich aktywizacja zależy wyłącznie od decyzji wójtów / burmistrzów / prezydentów miast, którzy skierują je do szacowania zgłaszanych przez rolników szkód.
Nie należy się zatem spodziewać ogłaszania przez Wojewodę stanu "klęski" spowodowanej niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, jakie wystąpiły w okresie zimy.
Zwracamy uwagę, że przedmiotowe szkody, w rozumieniu obowiązujących przepisów, należy sklasyfikować jako "ujemne skutki przezimowania" - czyli szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin, w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.
Ze względu na spodziewane decyzje rolników o dokonaniu przesiewów, zwracamy uwagę, że w momencie likwidacji uszkodzonej plantacji komisje nie mają już możliwości dokonania oceny zakresu szkody. Wynika stąd konieczność niezwłocznego uruchomienia zespołów komisji, aby umożliwić terminową lustrację na polach poszkodowanych rolników.
Zarząd Izby, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znaleźli się beneficjenci programu rolnośrodowiskowego - pakietu Rolnictwo zrównoważone, dla których rok 2012 jest ostatnim rokiem uczestniczenia w programie i z powodu konieczności zaorania np. rzepaków muszą wprowadzić do płodozmianu rośliny z grupy inne niż zboża, wnioskuje o stworzenie możliwości odstąpienia od wymogu zmianowania w ramach realizowanego zobowiązania.
Bogdan Fleming
Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej