Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Drogowy reflektor halogenowy uniwersalny
2011-12-14 -
Pompy ciepła PELLON
2016-03-09 -
Opryskiwacz sadowniczy przyczepiany
2011-10-10
W połowie stycznia sytuacja na giełdowym rynku zbóż jest stabilna
Poniedziałek był dniem wolnym od pracy w USA, stąd zmienność notowań w Paryżu była minimalna.
Notowania zbóż i oleistych
We wtorek, podczas sesji nocnej, amerykańskie kontrakty zaczynają nowy tydzień od kontynuacji wzrostów kontraktów na kompleks sojowy. Najbliższe serie zyskują teraz w Chicago od 1,0%-olej sojowy do 2,2%-śruta sojowa. To oczywiście sprzyja wyższym wycenom rzepaku na giełdzie w Paryżu. Seria najbliższa na rzepak notowana jest na 0,5% plusie (+2,25 eur/t), na początku europejskich notowań i wyceniana jest na 419 eur/t.
W końcówce minionego tygodnia odnotowano silne wybicie notowań soi i śruty sojowej, po tym jak nieoczekiwanie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył szacunki jesiennych zbiorów soi w tym kraju. Stąd jeszcze większy wpływ na notowania ma teraz sytuacja pogodowa w Ameryce Południowej. O ile w Brazylii warunki dla upraw są bardzo dobre, zbiory już się zaczęły i szacowane są na rekordowe 104 mln ton, to już w Argentynie (3-producent soi na świecie) deszczowa pogoda budzi niepokój o stan upraw soi i utrudnia dokończenie zasiewów kukurydzy.
W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, sytuacja na giełdowym rynku zbóż jest w połowie stycznia stabilna, a notowania pozostają pod presją rekordowej podaży i zapasów. Jedynym prowzrostowym czynnikiem jest najniższy od ponad 100 lat areał zasiewów pszenicy ozimej pod nowe zbiory w USA. Czynnik ten jest na razie równoważony przez rekordowe amerykańskie i światowe zapasy pszenicy i zbóż ogółem.