Kontrakty na CBoT
Mocniejszy dolar był jednym z czynników wymuszających spadki notowań zbóż i oleistych w Chicago. Kolejnym ważnym czynnikiem była wczorajsza 5% przecena na rynku ropy, wywołana skokowym wzrostem amerykańskich zapasów tego surowca. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, do wychodzenia z długich pozycji spekulacyjnych zachęcała też dzisiejsza publikacja marcowej prognozy przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA). Rynek oczekuje korekty w górę brazylijskiej produkcji soi i kukurydzy, do rekordowych poziomów.
Dodatkowo, amerykańskim kontraktom na kukurydzę szkodzi niepokój związany z wykryciem kolejnych ognisk ptasiej grypy. Prospadkowy dla kukurydzy był także, publikowany w środę tygodniowy, raport EIA, który pokazał spadek produkcji etanolu o 12 tys. baryłek, do 1,022 mln baryłek dziennie – najniżej od końca listopada 2016.
Kontrakt na Euronext
W Paryżu zmiany notowań były w środę niewielkie. Słabsze euro zminimalizowało wpływ giełdy Chicago na notowania unijnych kontraktów. Rzepak, który powinien mocno tanieć śladem ropy i kompleksu sojowego, pozostawał w środę na stabilnych poziomach. Kontrakt ten uzyskał wsparcie z drożejącej canoli. Kanadyjski rzepak drożał wczoraj dzięki osłabieniu krajowej waluty oraz za sprawą powrotu śnieżyc w północnej części Kanady.
Dzisiaj USDA opublikuje tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych i miesięczny raport z najnowszą prognozą dla USA i świata. Możliwe są zatem spore zmiany notowań po godzinie 18 (publikacja raportu), czyli w samej końcówce sesji w Paryżu.
Czytaj dalej na następnej stronie...