Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Mulczery ORSI Twice
2015-02-04 -
Seler AGROSAD
2020-09-24
Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty nieznacznie w górę (4.04.2016)
Początek tygodnia przyniósł lekkie przeceny amerykańskich kontraktów na zboża i soję w Chicago. Poniedziałkowe tygodniowe dane o załadunkach eksportowych pokazały lepszą sprzedaż, niż tydzień wcześniej, w przypadku kukurydzy ale były gorsze dla pszenicy i bardzo słabe dla soi. Notowania soi osiągnęły w ciągu dnia swoje wielomiesięczne maksima, ale potem spadły za sprawą realizacji zysków, kończąc sesję na 0,5% minusie.
Notowania zbóż i oleistych
Dzisiaj USDA opublikuje z jednodniowym opóźnieniem swoją pierwszą ocenę kondycji amerykańskich upraw pszenicy. Rzeczywiste dane pokażą wpływ deficytu opadów, na wielu obszarach, na faktyczny stan amerykańskich upraw. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, rynek spodziewa się, że około 55% upraw pszenicy ozimej zaliczone będzie do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 58% przed rokiem.
Uczestnicy rynku nadal pozostają pod wpływem ostatnich amerykańskich prognoz, zapowiadających wyjątkowo duży areał zasiewów kukurydzy. Zdecydowanie spadnie za to obszar upraw pszenicy w USA, po wcześniejszej zapowiedzi 6% spadku areału zasiewów ozimych, teraz USDA poinformował o mniejszych zasiewach także odmian jarych. Warto zwrócić uwagę, że areał zasiewów szacowany jest na podstawie wcześniejszych deklaracji. O ostatecznym wyniku zawsze decydują aktualne relacje cenowe, a te poprawiają się, w ostatnich dniach, na korzyść soi. USDA, obok prognoz areału zasiewów, opublikował także dane kwartalne pokazujące silny wzrost zapasów pszenicy i soi w USA, licząc rok do roku.
W poniedziałek, przedłużające się spadki notowań ropy naftowej i miedzi wywierały presję na cały rynek surowcowy, także na amerykańskie zboża i kompleks sojowy.
Tym czasem, w Paryżu unijne kontrakty zaliczyły w poniedziałek wzrosty. Pszenica zamknęła dzień na poziomie 155,75 eur/t, czyli o 1,75 euro wyżej niż w piątek. Kukurydza podrożała tylko 0,75 euro do 152,5 eur/t, a rzepak zyskał 1,25 euro do 369,25 eur/t (dotyczy serii najbliższych).
Czytaj dalej na następnej stronie...