Notowania zbóż i oleistych. Pszenica i kukurydza na Euronext traciły na wartości (04.04.2017)

Unijna pszenica i kukurydza traciły we wtorek na wartości, po dwóch sesjach wzrostowych. Spadki notowań nie były duże i mieściły się w zakresie 0,5 – 1 eur/t. O ile jednak kukurydza ze starych zbiorów jest droższa od nowego ziarna, to w przypadku pszenicy uczestnicy rynku zdecydowanie drożej wyceniają nowe zbiory.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica i kukurydza na Euronext traciły na wartości (04.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Jeszcze na zamknięciu sesji z 28 marca majowa i wrześniowa seria pszenicy wycenie były na zbliżonym do 165,5 eur/t poziomie, ale od tygodnia rośnie różnica w wycenie wspomnianych serii - na rzecz nowych zbiorów pszenicy. We wtorek seria majowa wyceniona została na 164,0 eur/t, podczas gdy termin wrześniowy na 168,75 eur/t.

Na korzyść nowych zbiorów zapewne wpłynęły piątkowe dane USDA pokazujące 8% spadek areału amerykańskich zasiewów pszenicy, co daje nadzieję na mniejszą globalną produkcję, po kilku rekordowych sezonach.

Jak jednak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, w przypadku kontraktów amerykańskich spread (różnica) między starymi i nowymi zbiorami pszenicy nie rośnie, a to przecież amerykańska produkcja prawie na pewno spadnie, podczas gdy unijna wzrośnie, po fatalnych ubiegłorocznych zbiorach we Francji.

Unijny rzepak zamknął sesję w mieszany sposób. Seria majowa kontynuowała poniedziałkowe wybicie w górę, ale seria na nowe zbiory lekko straciła na wartości. Stare nasiona rzepaku wycenione zostały wczoraj na 398 eur/t, podczas gdy nowe nasiona rzepaku (seria sierpniowa) zamknęły sesję ceną 363,75 eur/t.


W Chicago wtorkowe notowania zakończyły się 1,25% przeceną kukurydzy, podczas gdy soja i pszenica zamknęły dzień na tylko symbolicznych minusach. Przypominam, że pszenica i kukurydza mają za sobą dwie wzrostowe sesje, będące konsekwencją cięcia areału amerykańskich zasiewów w piątkowym raporcie USDA. W odróżnieniu od zbóż zanosi się na rekordowe zasiewy amerykańskiej soi, a notowania tego kontraktu w Chicago taniały podczas 9 z 10 ostatnich sesji, stąd także na tym rynku powinna nastąpić realizacja zysków (korekta w górę). Pretekstem do korekty mogą być powodzie jakie nawiedziły Argentynę oraz trwające tydzień zwyżki na rynku ropy.

W Chicago, fundusze hedgingowe sprzedały we wtorek netto 10,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 3 tys. na soję, ale kupiły netto 0,5 tys. kontraktów na pszenicę.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: