Notowania zbóż i oleistych. Pszenica drożała, soja traciła na wartości (6.01.2017)

Końcówka tygodnia przyniosła przecenę zbóż i kompleksu sojowego na giełdzie w Chicago. Przyczyniły się do tego bardzo słabe dane tygodniowe o sprzedaży eksportowej zbóż i tragiczne w przypadku soi, które w piątek opublikował USDA. Swój udział miał też umacniający się w piątek dolar, po dwóch dniach korekty spadkowej.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica drożała, soja traciła na wartości (6.01.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Najbliższa seria pszenicy SRW straciła tego dnia 0,7%, ale podrożała aż o 3,7% w skali tygodnia. Kukurydza potaniała w piątek 0,9%, ale w ciągu całego tygodnia umocniła się o 1,7%. Najbliższa seria na soję potaniała w piątek 1,7% i nieco ponad 1% w skali tygodnia. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, soja traci na wartości, ponieważ rynek oczekuje rekordowych brazylijskich zbiorów i drastycznego spadku amerykańskiego eksportu. Tym czasem kondycja pszenicy ozimej mocno ucierpiała w niektórych amerykańskich stanach, a do tego analitycy oczekują 3-4% spadku areału zasiewów. Stąd kontrakt na pszenicę SRW zalicza w Chicago swoje blisko 5-miesięczne maksima.

Osłabienie euro wobec dolara (0,7%) w piątek osłabiło presję spadkową płynącą z giełdy w Chicago. Unijna pszenica podrożała na zamknięciu piątkowej sesji 0,25 euro (+3,25 euro w skali tygodnia), do 171,25 eur/t. Jest to najwyższe zamknięcie dla serii najbliższej pszenicy od lipca 2016. Kukurydza zyskała na wartości o 0,25 euro w piątek, do 169,75 eur/t i o 1,25 euro w całym tygodniu. W miniony czwartek zakończyły się notowania styczniowej serii kukurydzy, stąd teraz najbliższym terminem realizacji jest marzec.

Presji spadkowej nie oparł się w końcówce tygodnia unijny rzepak, najbliższa seria potaniała 2,75 euro do 415,25 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Jednak w skali całego tygodnia rzepak podrożał aż 6,75 eur/t (+1,7%), a w środę zbliżył się do szczytu z połowy grudnia, zaliczając w czasie sesji poziom 420 eur/t. Utrzymujące się w okolicy 1,5 rocznych maksimów ceny ropy sprzyjają wysokim notowaniom rzepaku, ale przeceny na rynku soi, canoli i także oleju palmowego ograniczają potencjał wzrostowy na tym rynku.

W USA, Magazyn Farm Futures zapowiada spadek areału zasiewów pszenicy ozimej miękkiej (SRW) do tylko 34,8 milionów akrów - najniższej od 1913 roku.


USA – piątek 06.01.2017: tygodniowe zamówienia eksportowe (netto) były poniżej oczekiwań rynkowych dla kukurydzy i pszenicy. W przypadku soi zamówienia netto (nowe zamówienia pomniejszone o anulowane kontrakty) na tylko niespełna 90 tys. ton - są one najniższe w tym sezonie i o 91% gorsze niż tydzień wcześniej. Jest to oznaka przełączania się nabywców na soję południowoamerykańską, na co wskazuję duża ilość anulowanych kontraktów.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: