Notowania zbóż i oleistych
Zupełnie odmienny kierunek notowań obowiązywał w minionym tygodniu na rynku rzepaku. W prawdzie w piątek najbliższa seria straciła w Paryżu 1,25 euro, to jednak w całym tygodni rzepak podrożał o 8 euro (2%), kończąc tydzień na poziomie 409,75 eur/t. W czwartek rzepak ustanowił swoje ponad 2,5 letnie maksimum na poziomie 411 eur/t. Wzrosty na rynku rzepaku następowały śladem mocno drożejącej ropy i olejów roślinnych. Jak przypomina Andrzej Bąk z e-WGT, 30 listopada kraje OPEC podjęły decyzję o cięciu wydobycia ropy, a to wywindowało wycenę tego surowca o kilkanaście procent do końca tygodnia.
Tym czasem, w Chicago ostatnia sesja w tygodniu zamknęła się korektą wzrostową kontraktów na zboża. Szczególnie mocno odbiła w górę pszenica, seria grudniowa (wygasa 14 grudnia) zyskała na wartości ponad 4%, zmniejszając stratę tygodniową do 2,1%. Najbliższa seria kukurydzy zyskała w piątek 1,7%, tracąc jednocześnie 3,4% w ujęciu tygodniowym. Fundusze hedgingowe postanowiły zrealizować część zysków z krótkich pozycji przed weekendem, a pretekstem do tego mogła być zapowiedź mroźnej pogody na terenach upraw ozimych w USA oraz bardzo dobre miesięczne dane na temat produkcji etanolu.
USDA poinformował w piątek, że wykorzystanie kukurydzy na etanol w październiku wzrosło o 4,6% (miesiąc do miesiąca) do 455 mln buszli (11,558 mln ton). Oznacza to również wynik o 3,4% wyższy w stosunku do października 2015 roku.
Już w najbliższy piątek USDA opublikuje swoją grudniową prognozę dla rynków rolnych i można się spodziewać korekty w górę krajowego zużycia kukurydzy i pszenicy, być może też eksportu. Z drugiej jednak strony, kolejny już raz powinna się zwiększyć światowa produkcja tych zbóż w obecnym sezonie. W ciągu miesiąca znacznie wzrosły prognozy zbiorów pszenicy w Australii, do historycznego rekordu – powyżej 30 mln ton.
Rosną także oczekiwania w stosunku do produkcji kukurydzy w Brazylii. Brazylijska firma consultingowa SAFRAS prognozuje zbiory kukurydzy na olbrzymim poziomie 92,3 mln ton (pierwszy i drugi zbiór), w porównaniu do tylko 67 mln ton w sezonie 2015/16. Listopadowa prognoza USDA pokazywała brazylijską produkcję kukurydzy w tym sezonie na poziomie 83,5 mln ton.
Czytaj dalej na następnej stronie...