Notowania zbóż i oleistych
Wczorajsze amerykańskie dane eksportowe były lepsze od oczekiwań rynkowych dla kukurydzy i soi oraz w górnym zakresie prognoz w przypadku pszenicy. Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, dotąd, silny eksport wspierał wzrosty notowań w Chicago, dając szanse na zagospodarowanie rekordowej w tym roku produkcji. Jeśli jednak amerykańska waluta będzie umacniać się dalej, a jest to prawdopodobne w kontekście luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez ECB i zacieśnianiu jej przez FED, to przełoży się to na spadek eksportu.
W USA, lawinowo rośnie podaż soi i kukurydzy z mocno zaawansowanych zbiorów i wywiera presję na ceny.
W Chicago kapitał spekulacyjny sprzedał w czwartek netto ok.: 10000 kontraktów na kukurydzę, 6000 na soję i 2000 na pszenicę.
USA - tygodniowa sprzedaż eksportowa netto (zamówienia eksportowe):
Dane tygodniowe / oczekiwania / przed tygodniem
-
Kukurydza USA: 1,023 mln ton / 0,7-0,9 mln t / 0,904 mln ton;
-
Soja USA: 2,008 mln t / 1,0-1,3 mln t / 1,148 mln t;
-
Pszenica USA: 0,514 mln t / 0,35-0,55 mln t / 0,491 mln t.
Dodatkowo, w czwartek USDA ogłosił nową sprzedaż 192 tys. ton amerykańskiej soi i 114 tys. ton kukurydzy.
W Paryżu, sesja zamknęła się tylko minimalną przeceną pszenicy, kukurydzy i rzepaku. W przypadku rzepaku było to pierwsze ujemne zamknięcie, po 11 wzrostowych sesjach z rzędu. Taniejące euro zmniejszyło presję spadkową płynącą z Chicago.
Na giełdzie w Winnipeg, wczoraj canola odbiła lekko w górę, po tym jak jej notowania wzrosły do poziomu najwyższego od lutego 2012 roku. Kanadyjscy farmerzy wciąż walczą z pogodą aby dokończyć zbiory rzepaku. Do ubiegłej niedzieli na polach pozostawało jeszcze 21% upraw. Najwyższe poziomy odnotowane w Kanadzie od lutego 2012 roku wywołał sprzedać przejście od producentów.
Czytaj dalej na następnej stronie...