Główny Urząd Statystyczny zamieścił przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Na łamach Gospodarz.pl prezentujemy ocenę każdej z upraw. Jako trzecią dodajemy analizę ziemniaków.
Sezon wegetacji w 2013 roku był niezbyt korzystny dla uprawy ziemniaka.
Przedłużająca się aż do połowy kwietnia zima uniemożliwiła wcześniejsze sadzenie ziemniaków na wczesny zbiór. Sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęło się rejonami w drugiej dekadzie kwietnia, natomiast większość plantacji zostało zasadzonych w trzeciej dekadzie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja. Opóźnienie sadzenia ziemniaków przeznaczonych na jesienny zbiór było nieznaczne i wynosiło około 1 tygodnia.
Ciepła, słoneczna pogoda oraz dobre uwilgotnienie gleby w pierwszej i drugiej dekadzie maja sprzyjało rozwojowi kiełków i wschodom roślin. Pod koniec maja oraz w czerwcu obserwowano szereg zjawisk atmosferycznych mających niekorzystny wpływ na stan plantacji ziemniaków. Częste opady deszczu, rejonami ulewy również o charakterze burzowym oraz gradobicia, doprowadziły do nadmiaru wilgoci w glebie oraz tworzenia się na polach zastoisk wody. Takie warunki pogodowe spowodowały lokalnie (głównie w centralnej oraz południowo-zachodniej części kraju) częściowe zniszczenie plantacji oraz uniemożliwiały na mocniejszych glebach prawidłowe wschody ziemniaków. Obfite opady spowodowały również utrudnienia we właściwej pielęgnacji plantacji roślin okopowych, a także brak możliwości zastosowania właściwej ochrony przed chorobami i szkodnikami.
Na plantacjach nieobjętych czerwcowymi ulewami, warunki pogodowe sprzyjały uprawom ziemniaka. Wysokie temperatury powietrza oraz dobre uwilgotnienie gleby w pierwszej połowie lipca sprzyjały zawiązywaniu bulw oraz wzrostowi i rozwojowi roślin.
W drugiej połowie lipca i w sierpniu wystąpił brak opadów i rejonami bardzo wysokie temperatury powietrza, co dla roślin ziemniaka było bardzo niekorzystne. Słabo wykształcony przez rośliny system korzeniowy w okresie większego uwilgotnienia gleby był powodem nadmiernej reakcji roślin na stres suszy. W okresie lipca i sierpnia przypada największa kumulacja przyrostu plonów ziemniaka. Niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały redukcję plonowania wielu odmian. W końcu sierpnia i we wrześniu warunki wegetacji ziemniaka poprawiły się, co sprzyja plonowaniu odmian późniejszych.
Ocenia się, że powierzchnia uprawy ziemniaków (bez powierzchni w ogrodach przydomowych) wynosi około 270 tys. ha.
Szacuje się, że plony ziemniaków wyniosą 214 dt/ha.
Zbiory ziemniaków ze względu na zmniejszenie areału uprawy i niższe od ubiegłorocznych plony wyniosą jedynie 5743,5 tys. t, będąc o 36,5% mniejsze od zbiorów uzyskanych w 2012 r. i o 41,9% mniejsze od średnich zbiorów z lat 2006-2010
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
Gospodarz.pl