Warzywami, których okres zbioru przypada w sierpniu są przede wszystkim pomidory, papryka, ogórek, cukinia, kalafior, fasola szparagowa, brokuł oraz wczesne odmian marchwi i kapusty. Wówczas osiągają one pełną dojrzałość. Kiedy pojawiają się żółte liście na uprawach ziemniaka, jest to znak, iż one także są gotowe do zebrania. Sierpień jest ostatnim momentem na zerwanie ziół takich jak tymianek czy szałwia. Pamiętać należy o ich dobrym wysuszeniu i szczelnym przechowywaniu, najlepiej w papierowej torebce. Pozostałości po warzywach oraz ziołach należy usunąć i spalić. Pomoże to uchronić glebę od zakażenia chorobami czy wdarciu się szkodników. Ważne jest zwrócenie uwagi na wystąpienie drugiego pokolenia połyśnicy marchwianki w uprawach marchwi, gdyż często się ona pojawia.
Pierwszy tydzień sierpnia jest okresem, kiedy to sadzi się z rozsady uprawy przeznaczone do zbioru jesiennego. Takimi warzywami są m. in szpinak, sałata masłowa, rzodkiew, kapusta pekińska, koper czy rzepa. W drugiej połowie miesiąca, nie później niż do 20-tego sierpnia, uprawy jesienne należy ogłowić, czyli przyciąć stożki wzrostu (np. u pomidorów, dyni czy papryki). Można usunąć także pędy rosnące z boku oraz liście. Przyśpieszy to rozwój rośliny w kierunku owocowania. Pamiętać należy też, aby czynność tę wykonywać przy pogodzie suchej i bez deszczu.
W sierpniu zbierany jest także czosnek posadzony wiosną. Można zasadzić również cebulę przeznaczona do zboru w przyszłym sezonie.