Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
ZESTAW - ŁUPARKA ŚWIDROWA - ŚWIDER + PIASTA
2012-05-31 -
KOSIARKI KB SAMASZ
2020-09-17 -
Zbiornik do adblue Truck Tank 430BK
2013-12-13
Sytuacja cenowa na rynku ziemniaków w Polsce w 2014 r.
W Polsce ceny ziemniaków w tym sezonie są bardzo niskie - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Ceny ziemniaków
W okresie lipiec-sierpień 2014 roku ceny ziemniaków na rynkach hurtowych wynosiły 50 zł/dt i były o połowę mniejsze niż przed rokiem. Wraz ze wzrostem podaży ich ceny nadal spadały i w listopadzie wyniosły przeciętnie 36 zł/dt, co w odniesieniu do poprzedniego roku stanowiło zniżkę o 65%.
Z danych zebranych przez Dzwonkowskiego wynika, że w okresie zimowo-wiosennym mogą one wynosić 35-45 zł/dt. W omawianym sezonie producent rolny w tzw. dużym hurcie często otrzymuje za ziemniaki jedynie połowę tej ceny, a średnia cena dla rolnika to 15-25 zł/dt, choć lokalnie może być nawet mniej.
Sytuacja cenowa jest zróżnicowana w poszczególnych regionach Polski. Tak więc tradycyjnie najdroższe ziemniaki są w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju, a najtańsze w centralnej i południowo-wschodniej.
W pierwszej połowie bieżącego sezonu najmniejsze ceny notowane są w województwach: świętokrzyskim i małopolskim, a najwyższe: w dolnośląskim, opolskim, lubuskim i pomorskim.
W Rynku Rolnym podano także, że tanie warzywa są także w województwach: śląskim, mazowieckim i podlaskim. W pierwszych miesiącach tego sezonu również ceny skupu ziemniaków były sporo mniejsze niż przed rokiem.
W lipcu, gdy w skupie pojawiły się ziemniaki wczesne, ich ceny były niższe o 28%, a w sierpniu i wrześniu różnica obniżyła się do 21-22%. W październiku, kiedy skupuje się przede wszystkim ziemniaki skrobiowe, ceny były o 18% procent mniejsze niż przed rokiem.
Zakłady skrobiowe w umowach kontraktacyjnych w 2014 r. w przeliczeniu na skrobię oferowały ceny zbliżone do ubiegłorocznych, ale z uwagi na niższą zawartość skrobi w bulwach, ceny otrzymywane przez rolnika są mniejsze niż w roku wcześniejszym.