| Autor: redakcja4

Polacy spożywają coraz mniej ziemniaków

Ziemniaki należą do jednych z podstawowych składników przy przygotowywaniu potraw polaków. Większość z nas jeszcze do niedawna nie wyobrażało sobie obiadu bez tego warzywa. Faktem jest jednak, iż coraz rzadziej pojawia się ono na naszych stołach. W ciągu ośmiu lat jego spożycie spadło o 17 kg w przeliczeniu na mieszkańca. Teraz zjadane jest ok 113 kg/os rocznie.

Polacy spożywają coraz mniej ziemniaków
Zmiana preferencji żywieniowych powoduje, że częściej sięgamy po ryż, makaron oraz kaszę. Największą i nie malejącą jednak popularnością cieszą się ziemniaczane frytki oraz chipsy.
 
Producenci ziemniaków wciąż wybierają ich uprawianie, jednak nie na taką skalę jak sprzed laty. Ilość produkowanych ziemniaków ciągle spada. Ceny na rynkach hurtowych są bardzo niskie, dodatkowo brakuje rynków zbytu. Producenci oczekują wprowadzenia jego ochrony na polskim rynku, oraz podjęcia działań wspierających produkcję.
 
W ubiegłym sezonie pod wpływem spadku cen minimalnie wzrosło spożycie ziemniaków. Wyniosło ono 2 proc i przełożyło się na ok 1 kg spożycia więcej w przeliczeniu na osobę. Zahamowało to spadkową tendencję w jego spożyciu. Nie odnosiło się to jednak do przetworów ziemniaczanych, których spożycia i tak zmalało, zwłaszcza w restauracjach.
Pomimo wzrostu, Polska i tak nie wykorzystała całej przydzielonej kwoty produkcji.
 
Jeśli chodzi o przerób tego warzywa na skrobię, to zwiększył się on o 35 proc. od ubiegłego sezonu. Tak samo przetwarzanie ziemniaka na suszę oraz spirytus uległo wzrostowi. Co dziwne, pomimo spadku spożywania ziemniaka ogółem, więcej znadanych jest chipsów oraz frytek. Ponadto na najbliższe lata przewiduje się utrzymanie tej tendencji.
 
Analizując stan przedsiębiorstw z branży ziemniaczanej, ich wskaźniki rentowności były gorsze niż w ubiegłym roku. Poprawę odnotował jedynie przemysł skrobiowy. Zwiększył się obrót w handlu zagranicznym polskimi ziemniakami oraz ich przetworami. Za granicę wysłano ich więcej niż przed rokiem. Skrobi, pomimo większej produkcji, wyeksportowano mniej. Tak samo było w przypadku maki ziemniaczanej.


Tagi:
źródło: