Ceny pomidorów
W prawdzie w drugim kwartale 2016 r. cena pomidorów była niższa o 2,5 proc. w relacji rocznej, to w trzecim kwartale br. ceny pomidorów szklarniowych w skupie wzrosły o 14 proc. do 2,35 PLN/kg. Co więcej, zwyżkę cen odnotowano pomimo dość wyraźnego wzrostu podaży pomidorów gruntowych. GUS ocenia, że tegoroczne zbiory pomidorów gruntowych w Polsce wyniosły 260 tys. t i były o 10 proc. wyższe niż w 2015 r.
Eksport pomidorów z Polski
Przyczyną wzrostu cen mogło być widoczne ożywienie w eksporcie pomidorów szklarniowych. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. łącznie wyeksportowano 54,3 tys. t pomidorów, czyli o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co prawda nadal wolumen eksportu był o 15 proc. mniejszy niż w 2014 r., ale można stwierdzić, że sektor pomidorów odbudowuje się po okresie wyraźnego spadku, wynikającego z wprowadzenia rosyjskiego embarga.
W okresie I-VII 2016 r. głównymi odbiorcami polskich pomidorów były: Białoruś - 25,1 tys. t, Wielka Brytania - 5,8 tys. t i co ciekawe również Hiszpania - 3,4 tys. t, która zaimportowała niemal trzykrotnie więcej pomidorów niż w odpowiednim okresie ubiegłego roku.
Jest to tym bardzie zaskakujące, że Hiszpania jest głównym eksporterem pomidorów w UE. Warto zaznaczyć, że eksport wyraźnie przyspieszył pod koniec analizowanego okresu, szczególnie do Hiszpanii. Z danych Eurostat wynika, że w lipcu sprzedaż pomidorów z Polski do tego kraju wzrosła prawie 4–krotnie do poziomu 2,46 tys. t. w ujęciu rocznym. Jak wynika z informacji The Association of Cooperatives of Extremadura (Acopaex) w tym roku ze względu na intensywne burze w rejonie Estremadura około 1000 ha upraw pomidorów zostało zniszczonych, czego konsekwencją było zmniejszenie produkcji o 10 proc., w stosunku do poprzedniego sezonu. Estremadura wraz z Andaluzją są głównymi regionami produkcji pomidorów w Hiszpanii.
Jak zaznaczają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas, niemalże co drugi wyeksportowany z Polski pomidor w analizowanym okresie trafił do Białorusi. Warto zauważyć, że wolumen eksportu do Wielkiej Brytanii w pierwszych siedmiu miesiącach w relacji rocznej zwiększył się o 17 proc. Wynika to głównie z faktu, że w Wielkiej Brytanii o 10,3 tys. t zmniejszył się import pomidorów z Holandii, która w 2015 r. była drugim importerem pomidorów do Wielkiej Brytanii.