| Autor: mikolaj

GUS: Zbiory warzyw będą o ponad 8% wyższe niż w 2013 r.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny tegoroczne zbiory warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,3 mln t, tj. o 8,2% więcej w porównaniu do produkcji z 2013 r., natomiast o 5,1% mniej od średnich zbiorów z lat 2006-2010.

GUS: Zbiory warzyw będą o ponad 8% wyższe niż w 2013 r.

Warunki agrometeorologiczne dla produkcji warzyw gruntowych

Siewy warzyw gruntowych na przeważającym obszarze kraju rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie (w wielu rejonach już w pierwszej połowie marca). Sytuacja agrometeorologiczna podczas siewów i wschodów warzyw była na ogół korzystna, a tylko w niektórych rejonach wystąpiły niesprzyjające warunki dla wczesnego rozwoju roślin. Przeważnie jednak wzrost roślin był wyrównany i do około połowy kwietnia wegetacja przebiegała w większości bez zakłóceń. Później nastąpiło znaczne zróżnicowanie warunków agrometeorologicznych w poszczególnych rejonach kraju. Na niektórych plantacjach zanotowano negatywny wpływ przymrozków na rozwój warzyw wczesnych. Majowe chłody spowodowały ponadto opóźnienie w wysiewie niektórych warzyw ciepłolubnych. Ponadto część plantacji zostało podtopionych lub zalanych w wyniku obfitych opadów deszczu i powodzi, które dotknęły niektóre rejony kraju w drugiej połowie maja.

Od czerwca pogoda zdecydowanie poprawiła się, a warunki wegetacji warzyw gruntowych były i nadal są bardzo korzystne. Ciepło i dostateczna ilość wilgoci w glebie zapewniły doskonale warunki dla plonowania warzyw, zarówno odmian wcześniejszych, jak i późniejszych. Wrześniowa aura sprzyjała szczególnie dobremu plonowaniu warzyw korzeniowych i cebuli oraz warzyw kapustnych.

Zbiory warzyw

Ocenia się, że łączna produkcja warzyw gruntowych w 2014 r. wyniesie ponad 4,3 mln ton i w porównaniu do roku ubiegłego będzie wyższa o 8,2%, jednak o 5,1% niższa od średniej produkcji z lat 2006 - 2010. Przewiduje się, że zbiory wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, z wyjątkiem pomidorów, będą wyższe od uzyskanych w roku ubiegłym. Będzie to przede wszystkim wynikiem bardzo dobrego plonowania większości gatunków, jednak obecny szacunek tegorocznej produkcji warzyw jest wyjątkowo trudny z uwagi na problemy związane z ich eksportem. Potencjana produkcja wielu gatunków warzyw w bieżącym roku może zostać niezebrana ze względu na występujące trudności z ich zbytem. Jeśli jednak wpływ embarga na eksport do Rosji okaże się mniejszy niż obecnie szacowany, to zbiory większości gatunków mogą być wyższe od prezentowanych w niniejszej notatce. Na obecnym etapie szacowania trudno jest określić powierzchnię, z której zbiór nie będzie dokonany. W związku z tym w kolejnym szacunku, który będzie przeprowadzany od poziomiu gmin, GUS przewiduje możliwość skorygowania podanej poniżej produkcji poszczególnych gatunków warzyw gruntowych.

Zbiory warzyw gruntowych w Polsce

Zbiory warzyw w Polscea) Przeciętne roczne. b) Szacunek przedwynikowy. c) Pietruszka, pory, selery, rzodkiewka, sałata, rabarbar, szparagi, koper i inne.
Źródło: GUS

 


Tagi:
źródło: