| Autor: redakcja1

Rynek ziemniaków w UE i na świecie. Globalne zbiory oscylują w granicy 350 mln ton

Ziemniaki uprawiane są niemal w każdym kraju świata, a ich całkowita produkcja w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 330-370 mln ton rocznie.

Rynek ziemniaków w UE i na świecie. Globalne zbiory oscylują w granicy 350 mln ton

Produkcja ziemniaków


Według FAO, uprawa ziemniaków na świecie w 2014 roku zajmowała 19,2 mln ha, a wolumen zbiorów wyniósł 385,1 mln ton. Dla porównania rok wcześniej zbiory zamknęły się wynikiem 374,8 mln ton, a areał upraw to 19,19 mln ha.

Łączna wielkość produkcji ziemniaków od wielu lat nie ulega sporym zmianom, chociaż można wyodrębnić okresy spadku produkcji (1975-1990) i jej systematycznego wzrostu (1961-1975 i od 1991 do chwili obecnej). Największe dwa regiony produkcyjne to kraje azjatyckie i europejskie, gdzie 80% światowych zbiorów pochodzi właśnie z tych dwóch obszarów. Ostatnie lata to okres trendu zwyżkowego, przede wszystkim na obszarach państw pozaeuropejskich – tu głównie w Azji, gdzie wolumen zbiorów na przestrzeni 40 lat zwiększył się niemal dwukrotnie.
 
Czołowym producentem z tego obszaru, a tym samym i największym na świecie są Chiny. Następne lata przewidują dalszy wzrost wolumenu produkcji w tym kraju, choć poza Chinami tendencję wzrostową w zbiorach odnotowano ostatnio w krajach takich jak Bangladesz, Iran, Korea Północna czy też Pakistan. Patrząc globalnie ostatnie dziesięć lat to okres stabilizacji na światowym rynku ziemniaka. Areał upraw tego warzywa kształtowała się w granicach 18-19 mln ha, a zbiory to 330-350 mln ton. Zdaniem FAMMU/FAPA utrzymuje się spadkowa tendencja w uprawach – redukcja zbiorów oraz powierzchni upraw w krajach europejskich, stabilnie wzrasta natomiast w krajach azjatyckich i afrykańskich.
 
W okresie ostatnich ponad dwudziestu lat zbiory ziemniaka w Europie zmalały ze 160 mln ton do 120 mln ton, a w analogicznym okresie w Afryce czy Azji produkcja dla odmiany podwoiła się. Natomiast przez okres ostatnich 15 lat zbiory w Azji wzrosły ze 120 mln ton do obecnych 180 mln ton, a w Afryce nawet o 200% do wolumenu 30 mln ton obecnie. Większa też była w ostatnich 10 latach powierzchnia upraw. Ogólny udział europejskich zbiorów ziemniaków w ich globalnej produkcji zdecydowanie zmniejszył się z 60% w roku 1990 do obecnej wielkości jedynie 30% - nadal jednak Europa utrzymuje 70% udział w globalnym eksporcie ziemniaków świeżych i 60% w przypadku ich przetworów. Poza tym warto nadmienić, iż światowy handel ziemniakami i ich przetworami stale rośnie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: