| Autor: redakcja1

Zwiększa się regionalizacja produkcji trzody chlewnej w Polsce

Pogłowie trzody chlewnej w czerwcu 2018 r. było o 4,3% większe w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Jest to kolejna zwyżka z rzędu od 2016 r., jednak pogłowie jest wciąż mniejsze niż w 2011 r.

Zwiększa się regionalizacja produkcji trzody chlewnej w Polsce
Dynamika zmian pogłowia ma nadal regionalny charakter. W ujęciu procentowym, pogłowie najbardziej obniżyło się w województwach o największym rozdrobnieniu gospodarstw – w małopolskim o 10,5% oraz w podkarpackim o 12,2%, a zwiększyło się w województwie mazowieckim o 25,7%, warmińsko-mazurskim o 17,3% oraz łódzkim o 11,8%.
 
Pogłowie wzrosło w grupie warchlaków o 4,8% oraz tuczników o 10,2%. W innych grupach już zmalało – pogłowie prosiąt o 4,8%, a loch o 1,6%. Przy czym zmiany w strukturze pogłowia loch przebiegały nieco inaczej niż zmiany w pogłowiu ogółem.
 
Najsilniej liczebność stada podstawowego wzrosła w mazowieckim o 12,4%, kujawsko-pomorskim o 10,4% oraz łódzkim o 7%. Największy spadek miał miejsce w odniesieniu do województwa wielkopolskiego, gdzie stado zmniejszyło się o 5,9%. W ujęciu procentowym pogłowie obniżyło się najbardziej w lubuskim o 26,9% oraz lubelskim o 10,6%.
 
Szczególnie ciekawy jest przypadek województwa wielkopolskiego, które odpowiada za 35% pogłowia trzody ogółem, ale tylko za 29% pogłowia stada podstawowego, co wynika z dużo większej wydajności loch w tym regionie.
 
Najwyższy udział prosiąt - 40% oraz stada podstawowego – 15% w strukturze stada ogółem miał miejsce w województwie dolnośląskim, które zdaje się być dobrym miejscem do rozwoju produkcji prosiąt, z uwagi na dużą odległość od ognisk ASF na wschodzie Polski.
 
Co ciekawe, z województw w których intensywnie rozwija się ASF, liczba utrzymywanych sztuk trzody spadła tylko w województwie lubelskim o 10,1%, a wzrosła w mazowieckim o 25,7%, podlaskim o 8,2% i warmińsko-mazurskim o 17,3%.
 
Zwiększające się pogłowie świń wraz z rosnącym deficytem w handlu wieprzowiną nie daje perspektyw na wzrost cen. Aktualnie wieprzowina jest w Polsce tańsza o 13% wobec analogicznego okresu przed rokiem, a w Unii Europejskiej o 12%. Ceny prosiąt w UE tez odnotowały spadki – prosięta są o 22,6% tańsze w porównaniu rok do roku, co może spowodować jeszcze większą redukcję pogłowia stada podstawowego.


Tagi:
źródło: