W pierwszych trzech kwartałach br. chiński przywóz mięsa wieprzowego wyniósł ponad 1,28 mln ton i był prawie dwuipółkrotnie większy niż przed rokiem. Wzrost popytu na wieprzowinę wykorzystali z powodzeniem unijni eksporterzy, którzy byli czołowymi dostawcami na rynek chiński i zwiększyli dostawy o 131% do 873,1 tys. ton, co stanowiło 68% udziału w chińskim imporcie.
Największym eksporterem pozostały Niemcy, przed Hiszpanią i USA. Unijna wieprzowina była szczególnie atrakcyjna na chińskim rynku ze względu na osłabienie wartości euro wobec dolara amerykańskiego. Dostawy spoza UE zwiększyły się prawie trzykrotnie, głównie z USA, Kanady i Brazylii. Coraz więcej zakładów amerykańskich uczestniczy w specjalnym programie produkcji bez użycia hormonu wzrostu – raktopaminy, zyskując zezwolenia na wysyłki na rynek chiński. Ruszył także wywóz wieprzowiny z Brazylii, po zatwierdzeniu tamtejszych zakładów produkcyjnych przez chińskie władze. USDA prognozuje, że w 2017 r. chiński import wieprzowiny obniży się już o 4,2% do 2,3 mln ton z uwagi na przewidywaną odbudowę produkcji. Chiny pozostaną jednak największym na świecie importerem tego gatunku mięsa, wyprzedzając Japonię.
W okresie od stycznia do września br. import wieprzowiny zwiększył również znacznie Hongkong. Wysyłki wzrosły prawie o połowę do 250 tys. ton – zauważa FAMMU/FAPA. Jest to związane ze znacznym popytem ze strony Chin, gdzie Hongkong reeksportuje znaczne ilości mięsa wieprzowego. W omawianym okresie wysyłki na rynek chiński wzrosły prawie czterokrotnie do 43,7 tys. ton. Głównym dostawcą wieprzowiny do Hongkongu jest w tym roku Brazylia, która podwoiła dostawy. Wzrosły również znacznie wysyłki z UE i USA. Hongkong nie stosuje zakazu importu amerykańskiej wieprzowiny produkowanej przy użyciu raktopaminy, stad też niektórzy eksporterzy z USA kierują swoje produkty do Hongkongu zamiast do Chin.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst. ThePigSite z dn. 02 i 14.11.16 foto:
sxc.hu