Eksport wieprzowiny z UE
W strukturze towarowej sprzedaży najwiÄ™kszy udziaÅ‚ miaÅ‚y miÄ™so mrożone – 51% oraz podroby i sÅ‚onina - 41%, których wysÅ‚ano odpowiednio o 50% i 21% wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej. Spadek wywozu dotyczyÅ‚ natomiast Å›wieżego miÄ™sa o 20%, kieÅ‚bas i przetworów o 9% oraz żywca wieprzowego o 55%. Poziom wywozu stopniowo obniżaÅ‚ siÄ™ od sierpnia br. ze wzglÄ™du na spadek popytu ze strony Chin i wyższe dostawy taÅ„szej wieprzowiny z USA i Brazylii. We wrzeÅ›niu br. dynamika zwyżka unijnej wysyÅ‚ki wyniosÅ‚a już tylko 6% w skali roku i byÅ‚a najniższa od poczÄ…tku tego roku.
W omawianym okresie br. najwiÄ™kszymi dostawcami miÄ™sa i produktów wieprzowych na rynki trzecie byÅ‚y nadal Niemcy, Hiszpania i Dania. Z grona istotnych eksporterów wszystkie kraje zanotowaÅ‚y znaczÄ…ce wzrosty wywozu. PozwoliÅ‚o to na zÅ‚agodzenie presji podażowej na unijnym rynku wieprzowiny i wzrost cen, zapoczÄ…tkowany wiosnÄ…. najwiÄ™kszymi importerami miÄ™sa i produktów wieprzowych z UE w okresie od stycznia do wrzeÅ›nia tego roku byÅ‚y kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Korea PÅ‚d. i Filipiny.
Prawie wszystkie, oprócz Korei PÅ‚d., zanotowaÅ‚y spore wzrosty zakupów unijnej wieprzowiny. Chiny zakupiÅ‚y rekordowÄ… ilość, o 83% wiÄ™cej unijnych produktów wieprzowych niż w pierwszych trzech kwartaÅ‚ach 2015 roku, kiedy byÅ‚o to 1,4 mln ton, w tym ponad dwukrotnie wiÄ™cej mrożonego miÄ™sa i ponad jednÄ… trzeciÄ… wiÄ™cej tÅ‚uszczy i podrobów. Zdaniem FAMMU/FAPA, znaczny wzrost wywozu do Chin byÅ‚ spowodowany redukcjÄ… pogÅ‚owia trzody chlewnej w tym kraju oraz konkurencyjnoÅ›ciÄ… unijnego miÄ™sa. We wrzeÅ›niu br. tempo zwyżki wysyÅ‚ki na rynek chiÅ„ski zmalaÅ‚o jednak do 6%, jednoczeÅ›nie ceny wieprzowiny w UE zmalaÅ‚y w październiku br. o 4,5% w skali miesiÄ…ca.
Od stycznia do wrzeÅ›nia br. paÅ„stwa UE zakupiÅ‚y w krajach trzecich 24 tys. ton miÄ™sa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, tj. o 6% mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowaÅ‚y podroby i tÅ‚uszcze. GÅ‚ównym ich dostawcÄ… do UE byÅ‚a tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ w skali roku o 8% do 16,3 tys. ton.