| Autor: redakcja6

Unijny handel wieprzowiną (Q1 2014)

Z danych Eurostatu wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku kraje Unii Europejskiej wyeksportowały o 5% mniej w relacji rocznej nieprzetworzonego mięsa wieprzowego do krajów trzecich – poinformował Bank BGŻ.

Unijny handel wieprzowiną (Q1 2014)
W związku ze spadkiem eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego do państw pozaunijnych, wolumen eksportu ukształtował się na poziomie 346,3 tys. ton, co oznacza, że był niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 17,2 tys. ton.
 
Zdaniem specjalistów Banku BGŻ, odnotowane spadki wiążą się z ograniczeniami ze strony Rosji, wprowadzonymi w odpowiedzi na pojawienie się wirusa ASF na terenie Litwy i Polski w styczniu i lutym bieżącego roku. Decyzją władz rosyjskich wyłączono cały teren Unii Europejskiej z importu mięsa wieprzowego, aby w pełni wykluczyć ryzyko przedostania się tej choroby do Rosji. Tak szybkie zamknięcie dostaw na rynek rosyjski było ciosem dla europejskich producentów i eksporterów wieprzowiny. Warto nadmienić, iż w 2013 roku państwo to było odbiorcą około 20% nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z krajów Wspólnoty. Natomiast ograniczenia wprowadzone w bieżącym roku przyczyniły się do zmniejszenia sprzedaży na ten rynek o 76%, czyli 55 tys. ton w skali roku.
 
Podobna sytuacja miała miejsce w handlu z Białorusią, będącej członkiem Unii Celnej z Kazachstanem i Rosją. W związku z tym, import do Białorusi obniżył się w okresie od stycznia do końca marca o 72% w relacji rocznej. Na podobnym poziomie, bo 70-procentowym, kształtowały się spadki sprzedaży na rynek ukraiński.
 
Niemniej, utrata rynków Europy Wschodniej została w tym czasie zrekompensowana przez wzrost dostaw w Azji. Według ekspertów Banku BGŻ, na rynkach azjatyckich, głównie w Korei, Japonii i Hongkongu, na początku bieżącego roku utrzymywał się wysoki popyt na nieprzetworzone unijne mięso. Głównym odbiorcą z tego regionu, obok Chin, była Japonia z 25-procentowym wzrostem zakupów. Dynamicznie wzrosła także sprzedaż z państw członkowskich do Korei oraz Hongkongu, co spowodowało, że do tych czterech krajów wywieziono blisko 62% tego gatunku mięsa.
 
Jeśli wzrostowa tendencja do krajów azjatyckich będzie się utrzymywać, rynek ten będzie zdecydowanie siłą napędową dla europejskiego sektora mięsa wieprzowego. Można się więc spodziewać, iż czołowi eksporterzy unijni, w tym Dania, Niemcy i Hiszpania będą dążyły do rozwoju właśnie na tym rynku. Należy przy tym zaznaczyć, że połowa eksportu mięsa wieprzowego kierowana do państw trzecich pochodzi właśnie z tych trzech krajów.
 
Biorąc pod uwagę pojawienie się ogniska ASF i związane z tym ograniczenia, w Polsce eksport na rynki pozaunijne w I kwartale tego roku był o 37% niższy niż przed rokiem. Spowodowało to, że udział Polski w wywozie z Unii zmniejszył się do 8%. Jak zauważają specjaliści, w przypadku gdy ograniczenia nie zostaną zniesione, sytuacja Polski jako eksportera w kolejnych miesiącach może nadal słabnąć.


Tagi:
źródło: