Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Ładowacz czołowy T241 – 1300/1600kg
2016-01-11 -
Nawóz Actipol DTPA Mn-10
2014-02-21 -
Filtr 110 l/min
2013-12-13 -
Wóz paszowy jednoślimakowy DAFAGRO T-REX
2020-03-13 -
PROKMAR DF 504 Ciągnik Komunalny 4WD
2014-01-23 -
Kosiarka spalinowa NAC S510V
2014-05-12
Rozmowy o zniesieniu zakazu eksportu wieprzowiny do Rosji. Polska wykluczona
W ubiegłym roku Rosja wprowadziła zakaz sprowadzania wieprzowiny z krajów Unii Europejskiej w związku z wykryciem afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski, Litwy i Łotwy. W sierpniu, w odpowiedzi na sankcje nałożone w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy Rosjanie wprowadzili natomiast embargo na liczne grupy produktów rolno-spożywcze z UE. Po kilku miesiącach, może dojść do porozumienia z częścią krajów Wspólnoty.
Rozmowy ws. embarga na wieprzowinę
W połowie stycznia bieżącego roku odbyło się spotkanie władz weterynaryjnych Rosji z przedstawicielami kilku państw unijnych, w czasie którego Rosja zaproponowała złagodzenie ograniczeń handlowych dotyczących wieprzowiny. Jako pierwsi zielone światło na eksport wieprzowiny do Rosji otrzymali Francuzi, do których dołączyli producenci z Belgii, Holandii, Danii, Włoch i Litwy. W rozmowy zaangażowała się także Komisja Europejska.
Stanowisko Polski ws. zniesienia embarga na wieprzowinę
Polska została wykluczona z rozmów, ze względu na fakt, iż na terenie naszego kraju odnotowuje sie przypadki afrykańskiego pomoru świń. Według polskich władz weterynaryjnych, postawa Komisji Europejskiej popierającej negocjacje tylko kilku krajów Unii jest szokująca.
Zdaniem ministra rolnictwa, Marka Sawickiego, podjęcie eksportu wieprzowiny przez kraje członkowskie do Rosji, może wpłynąć negatywnie na polskie rolnictwo. Unia potrzebuje bowiem wspólnego stanowiska w walce z zakazem eksportu na Wschód, żadne państwo nie powinno być bowiem faworyzowane. Minister Sawicki zapowiedział, że zażąda wyjaśnień w tej kwestii od francuskiego ministerstwa rolnictwa. Rosyjskie sankcje dotyczą bowiem w równym stopniu całej Wspólnoty.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa podkreśla, że Polska nie wyklucza dwustronnych rozmów z Rosją za przyzwoleniem Brukseli. Co nie oznacza jednak, że nasza sytuacja negocjacyjna będzie łatwa.
Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa, przedstawiciele Komisji utrzymują, że prowadzone są prace nad unijnym rozwiązaniem w sprawie osłabienia rosyjskiego embarga, a przedstawiciele Unii nie zgadzają się na dwustronne porozumienia między Rosją, a poszczególnymi krajami członkowskimi.