Kategorie
Zobacz również tu
-
Spadki cen na stacjach paliw wyhamowały
2025-04-24 -
Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025
2025-04-24
Poznaj produkty
-
System Nadwozi Wymiennych KOMBO
2013-06-10 -
ŚWIDER DO ŁUPAREK FI 77 mm HARTOWANY
2012-05-31 -
Mulczery boczne ORSI Primatist Hardox
2015-03-12 -
Adapter do kukurydzy EMH 4
2013-07-03
Spadki cen wieprzowiny w UE
Po okresie stałego wzrostu cen latem, we wrześniu 2013 r. ceny wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej ponownie zaczęły spadać. Jak podaje FAMMU/FAPA w przeciągu czterech tygodni września br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Wspólnoty zmniejszyła się o 12 EUR/100 kg.
W ostatnim tygodniu tego miesiąca wyniosła ona 183,39 EUR/100 kg wobec 195,48 EUR/100 kg cztery tygodnie wcześniej. Odwrócenie wzrostowej tendencji cenowej było wynikiem sezonowego wzrostu podaży zwierząt na rynku Wspólnoty.
Największy spadek cen pod koniec września br. spośród czołowych producentów wieprzowiny w UE zanotowano w Niemczech, Holandii oraz w Belgii (ponad 9% spadek w stosunku do cen sprzed miesiąca oraz w stosunku do analogicznego tygodnia sprzed roku).
W Polsce w ostatnim tygodniu września br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny obniżyła się o ponad 6% w stosunku do początku tego miesiąca i wyniosła 181,36 EUR/100 kg.
Jak wskazuje FAMMU/FAPA miesięczne spadki cen na poziomie 7-9% zanotowano także we Francji oraz w Hiszpanii. Dla porównania średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu czterech tygodni września br. o 1,3%.
Porównując cenę z końca września br. do ceny z analogicznego tygodnia sprzed roku wzrost ten wyniósł 4,6%.
