Według ekspertów, głównym powodem spadku cen było wprowadzenie pod koniec stycznia embarga na eksport wieprzowiny z krajów Wspólnoty, do czego przyczyniło się wykrycie przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce i na Litwie.
Niemniej, pomimo spadku notowań w lutym o 8,9% w relacji rocznej, przeciętna cena z ostatnich pięciu lat była wyższa o 5%.
W drugim miesiącu bieżącego roku największą dynamikę spadku cen wśród czołowych unijnych producentów odnotowano w Polsce, gdzie cena spadła aż o 7,5% wobec stycznia, następnie w Holandii (-4,8%), we Francji (-2,7%), w Niemczech (-2,6%), Wielkiej Brytanii (-2,5%) oraz w Danii (-2,4%).
W Polsce przeciętna cena reprezentatywna wieprzowiny w lutym spadła do 147,33 euro/100 kg i była o 5,3% niższa od średniej unijnej.
W analizowanym okresie wzrost zaobserwowano jedynie w przypadku cen wieprzowiny w Hiszpanii oraz na Cyprze, a ich stabilizację – na Malcie.
Jak podała FAMMU/FAPA, w drugim tygodniu marca, odnotowano normowanie sytuacji na unijnym rynku wieprzowiny. W jedenastym tygodniu roku, ceny mięsa zaczęły bowiem ponownie rosnąć. Średnia reprezentatywna wieprzowiny dla całej Unii Europejskiej wzrosła do poziomu 158,79 euro/100 kg, a w Polsce zwiększyła się do 157,32 euro/100 kg.