Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszej połowie 2014 roku Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 1,3 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a więc o 9% mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej – podaje FAMMU/FAPA.
Eksport wieprzowiny z UE
W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze - 44% oraz mrożona wieprzowina - 43%, których wywieziono odpowiednio o 11% i 6% mniej niż przed rokiem. Największą zniżkę wysyłki odnotowano w obrębie dotyczył świeżego mięsa - 2%.
Spadek eksportu w analizowanym czasie tego roku to głównie wynik zakazu importu wieprzowiny z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia 2014 roku. Sporo zmalały także dostawy na Ukraina i Białoruś. Największymi odbiorcami wieprzowiny z UE w omawianym okresie tego roku stały się kraje azjatyckie jak Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny.
Eksporterzy wieprzowiny z UE
Najwięcej produktów wieprzowych eksportowały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona największych dostawców, większość krajów odnotowała zniżki wywozu, w tym również Polska, Niemcy, Belgia, Francja i Dania. Wzrosły z kolei wysyłki z Holandii, Hiszpanii, Włoch i Węgier.
Import wieprzowiny do UE
Od stycznia do czerwca 2014 roku państwa UE zakupiły w krajach trzecich 18 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a więc to o 3% więcej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze - 61%.
Głównym dostawcą wieprzowiny do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju zmalał o 2% w skali roku do 8,5 tys. ton, zwiększyły się natomiast o 50% zakupy tłuszczu wieprzowego w Serbii do 2 tys. ton oraz norweskiego mięsa do 1,5 tys. ton.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst. danych Komisji Europejskiej foto:
Gospodarz.pl